خبر

سوءتغذیۀ یک میلیون کودک در افغانستان

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز دوشنبه نشر شد، گفته است که یک میلیون کودک در افغانستان دچار سوء تغذیه‌اند که آن‌ها را در برابر بیماری‌هایی که در دیگر کشورها به سادگی قابل علاج‌اند، آسیب‌پذیر می‌سازد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در این گزارش گفته است که سوء‌تغذیه «قاتل خاموش» کودکان افغان است.

این اداره ملل متحد گفته که «از هر هزار نوزاد در افغانستان، ۵۵ تن آن‌ها پیش از رسیدن به پنج سالگی می‌میرند» و ۸۲ درصد این کودکان پیش از نخستین سالگره تولدشان جان می‌دهند.

همچنین گفته شده که آمار مرگ و میر کودکان به خصوص در میان بیجاشدگان داخلی بسیار بالاست. در این اواخر به دلیل شدت گرفتن جنگ‌ها میان نیروهای دولتی و شورشیان طالبان، به شمار بیجاشدگان داخلی نیز افزوده شده است.

در گزارش ملل متحد آمده که بسیاری از این کودکان در اثر ابتلا به بیماری‌های قابل وقایه و تداوی، مانند اسهال و سینه و بغل جان داده‌اند. این امراض عادی در افغانستان به دلیل سوء‌تغذیه برای کودکان خطرناک‌تر است.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه ملل متحد همچنین گفته که در نیمۀ نخست سال روان میلادی ۳۳۸ طفل در جنگ‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان کشته شده‌اند.

براساس این گزارش ملل متحد، در مجموع ۲،۷ میلیون نفر در افغانستان از سوء‌تغذیه متاثر شده‌اند.

گفته شده است که تنها ۶۰ درصد جمعیت افغانستان زیر پوشش خدمات صحی قرار دارند، اما تاسیسات صحی کار اندکی برای رسیدگی به کودکان دچار سوءتغذیه انجام می‌دهند. همچنان دسترسی به خدمات صحی در مناطق روستایی یا خیلی ابتدایی است و یا اصلن وجود ندارد.

در گزارش آمده که تنها ۳۸ درصد از تاسیسات صحی افغانستان خدمات تغذیه‌یی فراهم می‌کنند.

این گزارش ملل متحد در حالی نشر می‌شود که دو روز پیش کمیسیون رفاه عامه مشرانو جرگه بر اساس یافته‌های تحقیقی در نشستی خبری اعلام کرد که عرضۀ خدمات صحی در کشور تا هنوز در سطح بسیار پایین قرار دارد. با این حال اما وزارت صحت کشور تا کنون اظهار نظری در این مورد نداشته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا