تحلیل

#پایان_مهمانی

پس‌لرزه‌های یک مصاحبه!
مصاحبۀ جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران با لطف‌الله نجفی‌زاده، خبرنگار افغان توجه زیادی را میان کاربران شبکه‌های اجتماعی جلب کرد و استقبال بسیاری از ایرانیان را به همراه داشت، اما پس از چند روز از تمجیدهایی که این مصاحبه از طرف ایرانی‌ها دریافت کرد، طرفداران جریان حاکمیت هشتگ پایان مهمانی را به راه انداختند که به یکی از صحبت‌های ظریف مبنی بر اینکه افغان‌های ساکن ایران مهمانند، اشاره دارد.
مصطفی ترکاشوند از کاربران ایرانی که گویا آغازگر این روند بوده روز جمعه توییت می‌کند: «برادر عزیز و خواهر گرامی افغانستانی، لطفا به خانه‌ات برگرد. #پایان_مهمانی
اما این هشتگ به‌سرعت علیه نیت این افراد به کار برده شد و آن را به‌شدت نقد کرد. بسیاری با اشاره به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی بسیاری از مهاجران افغان در ایران حضور آنان به مهمانی را بی‌شباهت توصیف کردند.
«کجای دنیا با مهاجر مثل ما برخورد می‌کنند در نهایت بهشون میگن #پایان_مهمانی کدام مهمانی؟! چه برگ زرینی ما داشتیم برای مردم این کشور؟!»
با توییتی که کاربری دیگر به نام احسان راتبی زده است: «آن نفهمی که هشتک #پایان_مهمانی را راه انداخته است، نه معنی ایران را می‌فهمد نه معنی مهمانی را و نه می‌تواند نقش نیروی کار افغانستان را درک کند. این کوتوله‌ها را صداوسیما تربیت کرده است که با دیدن یک مصاحبه واقعی کهیر زدند.»
تعدادی دیگر هم رژیم جمهوری اسلامی و طرفداران آن را مهمان خوانده و این هشتگ را علیه آغازگران آن استفاده کرده‌اند و تعدادی هم در کنار آن هشتگ تازۀ #آغاز_شهروندی را شروع کرده‌اند.
مثلا کاربری با نام یارند گفته: «انسانی که سال‌ها در یک کشور عرق ریخته و کار کرده، مهمان نیست،‌ شهروند است. چه مکزیکی در امریکا باشد، چه ایرانی در فرانسه و چه یک افغان در ایران. #پایان_مهمانی #آغاز_شهروندی»
نجمه رسا

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا