خبر

اتحادیه اروپا: حکومت افغانستان و طالبان، به مشارکت معنادار زنان اصرار ورزند

اتحادیه اروپا و هشت کشور خارجی دیگر از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواستند که حضور زنان در مذاکرات بین‌الافغانی باید معنادار باشد.
راه مدنیت: امروز پنج‌شنبه (۱۵جوزا) اتحادیه اروپا، سفارت‌خانه‌های استرالیا، کانادا، هالند، ناروی، سویدن، دانمارک، آلمان و بریتانیا با نشر اعلامیه مشترک، از حضور زنان افغان در مذاکرات پیش‌رو، پشتیبانی کردند.
در اعلامیه این کشورها آمده است: «اکنون نیاز است تا جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان هر دو بر مشارکت معنادار زنان در این مذاکرات اصرار ورزند. تاریخ نشان می‌دهد آن‌عده توافقات صلح که زنان در آن به‌طور کامل دخیل و شامل باشند، دوام و موفقیت بیشتری دارند.»
هشت کشور خارجی و اتحادیه اروپا ضمن استقبال از تشکیل شورای عالی مصالحه ملی، ابراز امیدواری کردند که با تشکیل این شورا، هرچه زودتر تاریخ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی روشن شود.
اتحادیه اروپا و سفارت‌خانه‌های هشت کشور خارجی اظهار کردند که حکومت افغانستان و طالبان، باید زنان را در همه ابعاد روند صلح به شمول شورای رهبری، تیم‌های مذاکره‌کننده، شوراهای مشورتی و تیم‌های تخنیکی دخیل سازند.
طبق اعلامیه مشترک این کشورها، حقوق اساسی زنان افغان مندرج در قانون اساسی این کشور باید به‌حیث بخشی از روند صلح، حفظ و حمایت شود. حق کار، تحصیلات عالی، آزادی سفر، ایجاد انجمن‌ها، دست‌رسی به مراقبت‌های صحی از مواردی است که به‌عنوان حقوق زنان در اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا و هشت کشور خارجی یاد شده است.
با این همه، دو روز پیش، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در نشست خبری خود گفت که حکومت افغانستان هرلحظه آمادۀ رفتن به سوی مذاکرات بین‌الافغانی است؛ مشروط بر این‌که کاهش خشونت‌ها ادامه یابد و آتش‌بس در کشور تأمین شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا