خبر

شش روز اعتراض در امریکا؛ بازداشت بیش از هزار نفر

کشته‌شدن یک «سیاه‌پوست» از سوی پولیس در امریکا، منجر به اعتراضات بی‌سابقۀ در امریکا شد و این رویداد، واشنگتن را وارد گرفتاری و ناآرامی‌های سراسری کرد.
راه مدنیت: اعتراضات در امریکا به‌دنبال خشونت پولیس علیه سیاه‌پوستان و کشته‌شدن جورج فلوید، حین کلید خورده است. به روز دوشنبه هفتۀ گذشته، ویدیویی از کشته‌شدن جورج فلوید منتشر شد و این ویدیو باعث شد تا هزاران امریکایی دست به اعتراض بزنند.
در این ویدیو دیده می‌شود که فلوید روی زمین خوابانده شده و یک مأمور پولیس زانویش را روی گردن او گذاشته تا بی‌حرکت بماند. آقای فلوید بارها فریاد می‌زند که نمی‌تواند نفس بکشد.
امروز دوشنبه (۱۲جوزا) روند اعتراضات وارد ششمین روز خود شده است و میزان این اعتراضات در شهرهای مختلف امریکا رو به افزایش است.
رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که اعتراضات در نخست مسالمت‌آمیز و در حد شعار بود؛ اما با نزدیک‌شدن شب، تنش‌ها میان معترضین و مأموران پولیس بلند رفت. بر بنیاد این گزارش‌ها، معترضین چندین موتر را نزدیک کاخ سفید به آتش کشیدند.
پولیس واشنگتن برای متفرق‌کردن اعتراض‌کنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کردند و نیز بیش از یک‌هزار معترض را بازداشت کرده است.
از سویی هم، دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا، یک گروه ضدفاشیستی افراطی به نام«آنتی‌فا» را در راه‌اندازی اعتراضات و خشونت‌ها مقصر دانست. ترمپ گفته است که این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی جای داده است.
به گفتۀ رییس‌جمهوری امریکا، اعضای گروه آنتی‌فا و انارشیست‌ها با سفر به شهرهای مختلف امریکا، تظاهرات را به آشوب می‌کشند.
ریشۀ آغاز فعالیت گروه آنتی‌فا به سال‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ برمی‌گردد که برضد نژادپرستی فعالیت می‌کرد و اعضای آن در گردهمایی‌ها و جاهای دیگر درگیر می‌شدند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا