طنز

فارسی یا دری؟ مساله این است!

چند وقتی است که ما فارسی/ دری‌زبانان به صورت هولناکی باهم دست به یخن شده‌ایم که ثابت کنیم زبان‌هایمان باهم فرق دارد و هی زبان‌هایمان را در فیسبوک و جاهای عمومی دیگر دراز می‌کنیم تا تفاوت زبانمان را به هم اثبات کنیم. اما متاسفانه چون تفاوت‌ها در حد پرزهای خیلی ریز روی زبان‌هایمان است هنوز خیلی‌ها نمی‌توانند باور کنند که زبان‌هایمان واقعا فرق می‌کنند و بیهوده پاهایشان را فشار می‌دهند که نه! یکی است.

بنده پیشنهاد می‌کنم مدتی صبر کنیم اگر این آدم‌ها خودشان پا درد نگرفتند و سر جای خودشان ننشستند ترتیبی بدهیم تا پاهایشان از سه ناحیه شکسته شود تا  فشار بیهوده ندهند.

درست است که ما در منطقۀ سبز آزادی بیان هستیم و هر کس می‌تواند در مورد زبانش صحبت کند، اما شاید شما هم شنیده باشید زبان سرخ چه مشکلاتی برای آدم ممکن است پیش بیاورد.

من خودم شخصن به هر جمعی ورود می‌کنم اول از ایشان می‌پرسم برادر من! خواهر من! شما به چه زبانی درفشانی می‌کنید؟ اگر خواهر و برادر مقابل گفت: فارسی، من به او می‌گویم ای بی‌غیرت. تا کی می‌خواهی زیر یوغ ستم زبان خارجی‌ها بمانی؟ مگر تو از خود زبان نداری؟ این زبان دری میراث اجداد ماست که به سختی در دهان نالایق تو گذاشته‌اند. زبان ما دری است. زبان ما اصیل است.

و این گونه نشان می‌دهم که چقدر به اصالت زبان خودمان حساس و زودرنج هستم!

در اینجا بعضی از هموطنان خودفروخته می‌گویند: اگر فارسی و دری دو زبان بود، باید حالا ما، تاجیک‌ها و ایرانی‌ها حرف‌های هم را متوجه نمی‌شدیم، ولی ما کاملا می‌فهمیم آن‌ها چه می‌گویند.

به نظر می‌رسد امنیت ملی باید هرچه زودتر کسانی را که چنین اعتقاداتی دارند به جرم به خطر انداختن امنیت ملی دستگیر کنند. چون این‌ها می‌خواهند به صورت نرم باعث از بین رفتن مرزها و استقلال کشور شوند. در حقیقت مثل موریانه دارند از زیر فرهنگ ما را خالی می‌کنند. شاید هم از رو و جهات دیگر. به هر حال در حال تخریب‌اند.

هم‌اینک یک سایت (صدای  امریکا) در حال نظرسنجی از مردم است که ببیند دوست دارند زبان‌شان را چی صدا کنند! لسان دری یا زبان فارسی. شما هم اگر یک جو غیرت دارید بروید بگویید لسان دری، وگرنه معلوم است که نظرتان ارزش خاصی ندارد و جاسوس هستید.

فرشته حسینی/ ستون گزنه روزنامه راه مدنیت

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. خواندن این متن که بی سوادی نویسنده اش را در مورد زبان آشکار می نمود برایم سوال برانگیز بود که چگونه شخصی که تفاوت بین زبان و لهجه را نمی داند در مورد نامگذاری زبان نظر می دهد!
    همچنین نوع ادبیات آن برای مخاطبانش شرم آور است” یک موردش: ترتیبی بدهیم تاپاهایش از سه جای شکسته شود” آفرین بر…
    همین زبان خود مقاله فارسی است حتی لهجهء دری هم در آن بکار نرفته است!!!

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا