مقاله

چگونه از رییس‌جمهور سوال کنیم

با توجه به اینکه رییس‌جمهور وقت ندارند به همۀ سوالات جواب بدهند، لازم است شما نحوۀ سوال‌کردن را در ابتدا آموزش‌دیده و بعد اگر آن‌ها اجازه دادند، می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن مطرح کنید.

۱- شما در ابتدا کوشش کنید وقتی نزد وی به کاخ ریاست‌جمهوری می‌روید، در ابتدا مراسم ادای احترام را اجرا کنید، کمی خم شوید، دست به سینه گرفته و بگویید: «پادشاها، سرورا، عالیجنابا! اجازه می‌دهید سوالی در شان با منزلت همایونی شما داشته باشم.

۲- کوشش کنید سوال پراکنده نباشد؛ اگر چوکات ندارید، دفتر تهیه‌وتدارک ارگ برای شما یک چارچوب زیبا می‌سازد و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

۳- اگر سوال‌تان در مورد نقش افغانستان در بحران منطقه، حضور داعش در کشور و یا جنگ نیابتی امریکا و روسیه در افغانستان باشد، شانس‌تان کاملن سوخته است و باید بروید در ادارۀ خبرنگاری‌تان مصروف تیشله‌بُرد باشید تا تهیه خبر.

۴- مثلن از رییس‌جمهور می‌توانید سوال کنید؛ حال ملکه چطور است، از طارق‌جان و مریم‌جان احوال دارید، خوبند؟ امروز صبحانه، شیر را با بوره خوردید یا بدون بوره و اصولن نقش قیماق میلپیک آیا می‌تواند در روابط سیاسی افغانستان و پاکستان موثر باشد؟

۵- سوال‌ها تکراری نباشد، شما نمی‌توانید فقط بپرسید که شما در استرالیا در هوتل پنج‌ستاره بودید یا بی‌ستاره، بلکه این سوال را هم می‌توانید بپرسید که آیا شاور تشناب هوتل پنج‌ستاره جور بود یا خراب و اگر شاور خراب بود، سیاست خارجی شما در آن‌جا براساس دوله محاسبه می‌شد یا سطل‌های حمام مامور عبدل…

۶- همیشه قبل‌ازآمدن نزد رییس‌جمهور سوال‌تان را اندازه‌گیری کنید مثلن سوالی که در مورد سفرهای هزارکیلومتری رییس‌جمهور به چند کشور بوده است را می‌‍توانید در سه‌سانتی‌متر مطرح کنید؛ اما اگر سوال‌تان در مورد برطرفی آمر حوزه پولیس است را می‌توانید در چندمتر سوال کنید.

۷- وقتی رییس‌جمهور به سوال شما می‌خندد و یا یک جیغ ممتد با صدای دلکش بهاری می‌کشد ولی شما قهر نکنید، نترسید، خجالت هم نکشید، بلکه بر اعصاب‌تان مسلط باشید و به خود تلقین کنید که یک خبرنگار شجاع هستم و از چیزی نمی‌ترسم…

۸- محافظان رییس‌جمهور اگر به سوی شما چشمان‌شان را کشیدند، با آن‌ها چشم‌جنگی نکنید، کمی مثل وزیر دفاع استراحت کنید، وقتی بیدار شدید همه‌چیز به خیروخوبی تمام می‌شود.

۹- در آخر اینکه پشت رییس‌جمهور تبصره نکنید، انتقاد نکنید، طنز ننویسد؛ چون گناه دارد و خداوند تبصره‌کنندگان و انتقادکنندگان و طنزنویسی به رییس‌جمهور را دوست ندارد ….

گزنه/ ستون طنز

نویسنده: مهدی ثاقب

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا