خبر

سوت چاینا: پس از خروج نیروهای خارجی، چین به افغانستان نیروی صلح می‌فرستد

راه مدنیت: روزنامۀ سوت چاینا مارننگ پست، چاپ چین با نشر گزارشی گفت که ممکن است، پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، چین به این کشور نیروهای صلح بفرستد.

این روزنامه امروز جمعه (۲۷حمل) با نشر گزارشی گفته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، نه ‌تنها ثبات و امنیت این کشور را تهدید می‌کند، بل ممکن است که دامنۀ تهدیدها به سین‎‌ کیانگ چین نیز برسد، فعالیت و تلاش‌های ضد تروریزم دولت این کشور را مختل کند.

روزنامۀ سوت چاینا نوشته که به باور تحلیل‌گران، اگر پس از خروج نیروهای امریکایی، تهدید امنیتی متوجه کشورهای جنوب آسیا شود، ممکن است که چین به فکر فرستادن نیروی صلح به افغانستان باشد.

همچنین در گزارش آمده: «در سال ۲۰۱۸میلادی، چین نیروهای افغان را آموزش داد و به ایجاد یک پوسته کوهستانی نیز کمک کرد. این آموزش در چین انجام شد و هدف این پوسته مقابله با حملات احتمالی شبکۀ القاعده و داعش بود.»

در عین حال، سون چی، متخصص روابط بین‌الملل در اکادمی علوم اجتماعی شانگهای به این روزنامه گفت: «نیروهای امنیتی افغانستان توانایی تامین امنیت افغانستان را ندارند. ممکن است در آینده نزدیک این کشور دچار هرج و مرج شود و جرایم مرزی ، قاچاق مواد مخدر و قاچاق سلاح گسترش یابد.»

وی علاوه کرد: «اگر وضعیت امنیتی افغانستان تهدیدی ایجاد کند، ممکن است که چین نیروهای نظامی صلح را به هم‌راه کمک‌های بشردوستانه زیر شرایط منشور سازمان ملل متحد به منطقه اعزام کند تا از امنیت و منافع مردم چین، در آن‌جا اطمینان حاصل کند.»

از سویی هم، ژایو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجۀ چین هفتۀ گذشته در واکنش به اعلام جدول نهایی خروج نیروهایی امریکایی گفت: «نیروهای خارجی از افغانستان باید به گونۀ مسوولانه و منظم عقب‌نشینی کنند تا از حملات تروریستی جلوگیری کنند.»

این در حالی‌ست که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، چهارشنبه‌شب (۲۵حمل) در یک نشست خبری اعلام کرد که روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، از اول می آغاز و تا ۱۱سپتامبر تکمیل خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا