خبر

پنتاگون: نیروهای امنیتی افغان شایسته‌تر و تواناتر از گذشته هستند

راه مدنیت: جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا می‌گوید که ایالات متحده به خوبی از تهدیدهای طالبان در مورد عقب‌نشینی آگاه است، اما افغانستان اکنون نیروی هوایی خود را دارد و آنها برای دفاع از مردم خود مبارزه می‌کنند و این نیروها بسیار شایسته‌تر و تواناتر از گذشته هستند.

آقای کربی در یک نشست خبری گفت که امریکا قابلیت‌های ضدتروریزم را برای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پناه‌گاه امن برای تروریستان حفظ خواهد کرد.

وی افزود: «ما طیف گسترده‌‌یی از توانایی‌ها را در دسترس داریم و قرار نیست در مورد جزییات دقیق حفظ این توانایی‌ها و استفاده از این توانایی‌ها صحبت کنیم.»

به گفتۀ وی، احتمال می‌رود برای مدت کوتاهی، برخی قابلیت‌های ضد تروریزم به افغانستان افزوده شود تا به خروج برنامه‌ریزی‌شده موثر، مصون، منظم و سنجیده کمک کند.

همچنین او با اشاره به روابط امنیتی دوجانبۀ امریکا و افغانستان اشاره نموده و تاکید کرد: « امریکا در حال کار روی روابط امنیتی دوجانبه آینده خود با افغانستان است، اما انتظار می‌رود این روابط مشابه، روابط نظامی دوجانبه با دیگر کشورها باشد.»

سخنگوی پنتاگون تاکید کرد که امریکا به ماموریت پشتیبانی قاطع و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان پایان خواهد داد، اما حمایت مالی و ارتباط دیپلماتیک این کشور با افغانستان ادامه خواهد یافت.

آقای کربی در بخشی از صحبت‌هایش تاکید کرد که تصمیم عقب‌نشینی رییس‌جمهوربایدن به وزارت دفاع این فرصت را می‌دهد تا مجددا تلاش خود را در مورد تهدیدها و چالش‌هایی که بیشتر مربوط به امریکا می‌شود، متمرکز کند.

این در حالی‌ست که جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا هفتۀ گذشته اعلام کرد که روند خروج نیروهای این کشور از اول ماه می سال جاری میلادی آغاز و تا ۱۱سپتامبر تکمیل خواهد شد.

با این حال، رییس‌جمهور غنی در صحبت با خانم ارانجا گوزالیز لایا، وزیر امور خارجۀ اسپانیا گفته که در خصوص زمان‌بندی و ترتیب کتگوری خروج نیروهای امریکا و ناتو از افغانستان و این‌که چه تاسیسات و وسایل از آنان به نیروهای افغان باقی می‌ماند، باید صحبت شود.

در این مکالمه تلیفونی همچنان دو طرف در خصوص صلح، تصمیم اخیر امریکا و ادامه همکاری‌ها با افغانستان، بحث و تبادل نظر نمودند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا