خبر

بازداشت سه سناتور به اتهام دریافت رشوه در بلخ

فرهاد عظیمی، والی ولایت بلخ گفت که سه سناتور را به اتهام اخذ رشوه بازداشت کرده است.
آقای عظیمی امروز دوشبنه (۸جدی) در یک نشست خبری گفته: سه تن از سناتورهایی که برای بررسی و نظارت گمرکات به این ولایت آمده بودند، در زمان گرفتن رشوه، بازداشت و به کابل منتقل کردند.
به گفتۀ والی ولایت بلخ، هیاتی از سناتوران برای بررسی ادارات درآمدزا به ولایت آمده بودند.
وی در مورد هویت افراد بازداشت شده جزییات نداد، اما افزوده که این سناتوران با وجود تمام اسناد، مدارک لازم و مطابق قانون بازداشت و به کابل انتقال داده شدند.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
همچنین آقای عظیمی در مورد مبلغ رشوه اشاره‌یی نکرد، اما گفت مقدار آن در نخست بیشتر بود و بعد سناتورها به مقدار کمتر رضایت دادند.
مجلس سنا تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.
از سویی هم، لوی سارنوالی کشور نیز بازداشت سه عضو مجلس سنا را تایید کرد و گفت که این افراد، به اتهام اخذ ۴۰ هزار دالر امریکایی رشوه، به گونۀ بالفعل بازداشت شده‌اند.
در اعلامیه لوی سارنوالی آمده که نیروهای ریاست عمومی امنیت ملی در هماهنگی با نماینده‌های ریاست عمومی سارنوالی کنترول و مراقبت سه تن از اعضای برحال مجلس سنا ‌را که به منظور نظارت و پیشبرد برخی امور به ولایت بلخ رفت بودند، در روشنایی احکام قانون اساسی به اتهام اخذ رشوه دستگیر کردند.
در عین حال، اعضای شورای ملی بارها به فساد اداری متهم شده‌اند، اما این اولین بار است که شماری از آن‌ها بازداشت می‌شوند. امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در نشست جینوا گفته بود که اعضای مجلس نمایندگان کشور در فساد اداری دخیل‌اند و باید موضوع مصونیت قضایی از این نمایندگان گرفته شود. این موضوع با واکنش شدید اعضای مجلس نمایندگان روبه‌رو شد.
یکی از شروط کمک‌های جهانی به افغانستان مبارزه با فساد اداری است.
دولت در آخرین نشست جهانی برای کمک به افغانستان در جینوا، تعهد کرد که در سه سال آینده، شمار پرونده‌های مبارزه فساد اداری پنجاه درصد افزایش یابد و محاکمه مقام‌های عالی‌رتبه متهم به فساد نیز بیشتر شود.
فساد اداری از بزرگ‌ترین چالش‌های در سد راه دولت است. مقام‌های دولتی بارها تایید کرده‌اند که این مشکل در تمام ادارات کشور وجود دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا