خبر

گاردین: جنگ انگلیس در افغانستان، ناموفق‌ترین و بی‌هدف‌ترین بوده است

راه مدنیت: روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در مطلبی نوشته که طولانی‌ترین، بی‌هدف‌ترین و ناموفق‌ترین جنگی که انگلیس در ۷۰سال گذشته در آن جنگیده، مداخله‌اش در افغانستان بوده که میلیاردها دالر از پول‌های کمکی، از آن کشور خارج و بیشتر آن در بازارهای املاک دوبی سرمایه‌گذاری شده است.

این روزنامه در گزارش نوشته که طولانی‌ترین، بی‌هدف‌ترین و ناموفق‌ترین جنگ قرار است در ماه سپتامبر سال جاری میلادی پایان یابد.

سایمون جنکینز، نویسنده این گزارش تاکید کرده: «من شک دارم کسی به آن توجه کند. ملت‌ها پیروزی‌ها را جشن می‌گیرند نه شکست‌ها را، ۲۰سال پیش امریکا تصمیم گرفت برای خلاصی پیدا کردن از درد و رنجش از بابت حملات ۱۱سپتامبر نه فقط به پایگاه اسامه بن‌لادن در کوه‌های افغانستان حمله کند، بل همچنان می‌خواست کل رژیم موجود در افغانستان را سرنگون کند.»

در ادامه آمده که این مساله به رغم اینکه میانه‌روهای طالبان، بن لادن را «مهمان ناخوانده» عنوان و خواهان خروج او از افغانستان شده بودند، اما امریکا تصمیم گرفت نه فقط به کابل حمله کند، بل از ناتو نیز دعوت کرد تا حضورش را در افغانستان به‌عنوان مساله امنیت جهانی توجیه کند.

گاردین نوشته که انگلیس در این حمله نفعی خاص نداشت، اما به خاطر این‌که تونی بلر از جورج دبلیو بوش، رییس‌جمهور وقت امریکا خوشش می‌آمد، به جمع ناتو پیوست.

همچنین سایمون جنگنیز در این گزارش تاکید کرد که سربازان امریکایی و انگلیسی جنگ‌سالاران را جلب و مسوولان جدید تعیین کردند.

در بخشی از این گزارش آمده که اکثر امریکایی‌ها در اوایل حمله می‌خواستند از افغانستان خارج و روی کشورسازی در عراق تمرکز کنند، اما انگلیسی‌ها علاقه‌مند بودند که در افغانستان باقی بمانند.

جنگنیز در بخشی از گزارشش نوشته که تونی بلر حتی یک وزیر به نام «کلیر شورت» را به‌منظور از بین بردن محصول خشخاش اعزام کرد، اما عمل‌کرد وی منجر به افزایش محصول از شش ولایت به ۲۸ولایت دیگر شد.

روزنامه گاردین در این گزارش تاکید کرده که حالا بیش از دوهزار و ۳۰۰نظامی امریکا با پشتیبانی هوایی آنها به همراه ۷۵۰ سرباز انگلیس، افغانستان را ترک خواهند کرد. این جنگ برای امریکا به‌اضافه دو تریلیون دالر هزینۀ حدود دوهزار  ۲۱۶کشته نیز داشته و بیش از میلیاردها دالر از پول‌های کمکی از افغانستان خارج و در دوبی سرمایه‌گذاری شده است.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که تمام سربازان این کشور تا ۱۱سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد. اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان با استقبال و انتقادهای زیادی مواجه شده است. مقام‌های دولتی افغان گفته که به تصمیم امریکا احترام می‌گذارند و در روند انتقال نیز همکاری خواهند کرد، اما هربرت مک‌مستر، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا این تصمیم را یک مضحکۀ اخلاقی و یک فاجعۀ استراتژیک عنوان کرده است. همچنان جنرال سِر نیک کارتر؛ رییس ستاد ارتش بریتانیا از تصمیم امریکا برای خروج از افغانستان ابراز ناامیدی کرده و گفته که خروج تمامی نیروهای خارجی پس از دو دهه، ممکن است به بازگشت «جنگ‌سالاران» بینجامد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا