خبر

امریکا ۳۰۰میلیون دالر کمک ‌می‌کند

راه مدنیت: انتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ امریکا می‌گوید که کشورش ۳۰۰میلیون دالر بریا افغانستان کمک خواهد کرد. این کمک‌ها بر حفظ و توسعۀ دست‌آوردهای ۲۰سال اخیر هزینه خواهد شد.

آقای بلینکن در توییترش نوشته که گفتگو با کانگرس ایالات متحده جریان دارد تا این کمک‌ها طی سال جاری میلادی در دسترس افغانستان قرار گیرد.

او می‌افزاید: « ما در حدود ۳۰۰ میلیون دالر اضافی معاونت‌های ملکی را از وزارت خارجه و اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده به افغانستان فراهم خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجۀ امریکا افزود که این کمک‌ها بر حفظ و توسعهٔ دست‌آورد های ۲۰سالهٔ افغانستان تمرکز خواهد داشت تا دسترسی شهروندان افغانستان به خدمات لازمی بهبود یابد، رشد اقتصادی ترویج شود، با فساد و تجارت مواد مخدر مبارزه شود و خدمات معارف و صحت بهبود یابد.

به گفتۀ وی، اهداف دیگر این کمک‌ها، حمایت از ظرفیت‌سازی زنان، تقویت میکانیزم حل تنش‌ها و نیرومند ساختن جامعهٔ مدنی و رسانه‌های آزاد افغانستان است.

همچنین آقای بلینکن تاکید کرد: کمک‌های که در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰به افغانستان تعهد شده بود و قرار بود در آینده در دسترس افغانستان قرار بگیرد، اکنون قابل دسترس خواهد شد تا حمایت امریکا را از مردم افغانستان نشان دهد.

این در حالی‌ست که پیش‌تر، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که روند خروج نیروهای این کشور تا ۱۱سپتامبر تکمیل خواهد شد، اما کمک‌های امریکا با افغانستان ادامه خواهد داشت.

در عین حال، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور گفته بود که افغانستان برای مبارزه با طالبان، شورش‌گری و مواد مخدر، به حضور فزیکی سربازان امریکایی نه؛ بل به حمایت مالی این کشور نیاز دارد.

به گفتۀ وی، پیشنهاد دولت به اداره بایدن همین است که به کمک مالی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای مدت بیش‌تری ادامه بدهد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا