خبر

رییس‌جمهور پاکستان: بیشترین نفع را از صلح در افغانستان ما می‌بریم

عارف علوی، رییس‌جمهوری پاکستان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را یک رویداد مهم و به‌جا خواند و گفت که تقاضای شمولیت پاکستان در روند صلح افغانستان، خواست امریکا نه، بل خواست پاکستان است، زیرا بزرگترین برندهٔ منفعت صلح در افغانستان، پاکستان خواهد بود.

آقای علوی در مصاحبه‌‌یی با صدای امریکا تاکید کرده که جنگ در افغانستان زندگی حدود ۷۰هزار شهروندان پاکستان را گرفته و میلیاردها دالر به این کشور زیان رسانیده است.

وی می‌افزاید که پاکستان نمی‌خواهد مذاکرات صلح افغانستان ناکام شود و تمام احزاب و جوانب در افغانستان، از جنگ خسته‌اند و صلح می‌خواهند.

او تصریح کرد: «پاکستان از نفوذ خود از زمانی‌که نیروهای امریکایی بر کابل “تهاجم” بردند استفاده کرده و پاکستان به ایالات متحده همواره گفته است که جنگ راه حل نیست، اما آنچه در ‌آنجا اتفاق افتاد برعکس ان بود.»

رییس‌جمهوری پاکستان تاکید کرد که پاکستان همواره نقش بسیار خوبی در راستای برقراری صلح در افغانستان بازی کرده و منحیث همسایه افغانستان نفوذ خود را داشته و همیشه خواهد داشت و نقش مثبتی ایفا خواهد کرد.

این در حالی‌ست که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده در اوایل سال ۲۰۱۸میلادی پاکستان را به دروغ‌گویی و فریب متهم کرد.

او در توییتی نوشته بود: «ایالات متحده در ۱۵سال گذشته احمقانه بیش از ۳۳میلیارد دالر به پاکستان مساعدت کرده است و آنان (پاکستان)جز دروغ و نیرنگ به ما چیزی نداده و رهبران ما را احمق فکر کرده‌اند.»

همچنین حکومت افغانستان نیز همواره پاکستان را به پناه دادن و تجهیز کردن گروه‌های تروریستی متهم می‌کند.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور به‌تازگی از پاکستان خواست تا میان دوستی و دشمنی با کشورش، یکی را انتخاب کند.

رییس‌جمهور غنی چند روز پیش گفته: «امروز، روز تصمیم برای پاکستان است. اگر کشور ما ناامن باشد، آن‌جا نیز ناآرام می‌باشد. اگر ما آسایش داشته باشیم، آن‌ها نیز آسایش خواهند. انتخاب دوستی و دشمنی در دست پاکستان است و اگر پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری با کشورهای منطقه و جهان، با این کشور همکاری کند.»

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا