خبر

وزیر عدلیه خواستار همکاری سازمان ملل در قسمت عدلی و قضایی شد

راه مدنیت: فضل احمد معنوی، وزیر عدلیۀ کشور در دیدار با عبدالله الدرداری، رییس برنامۀ انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان درباره همکاری‌های این نهاد در بخش‌‌های عدلی، قضایی و تقنینی گفتگو کردند.

آقای معنوی ضمن قدردانی از همکاری‌های برنامه انکشافی سازمان ملل، گفت: «ما توقع داریم که نقش وزارت عدلیه به‌عنوان یک نهاد پالیسی‌ساز برای نهادهای عدلی و قضایی در پروژه‌های آن سازمان از جمله پروژۀ «لتفا» برجسته باشد.»

وی افزود که همکاری برنامۀ انکشافی سازمان ملل را در بخش‌های قانون‌گذاری، تامین عدالت غیر قضایی و پروژه‌های طرح قوانین، شرح قوانین و نظارت از تطبیق قوانین ضرورت جدی دارد.

وزیر عدلیه می‌افزاید: «برنامه نظارت از سطح تطبیق قوانین اولیه در حال آغاز شدن است و با اجرای این پروژه تعداد قوانین تطبیق شده و این که چقدر امکان تطبیق آن‌ها وجود داشته و همچنان دلایل عدم تطبیق قانون معلوم خواهد شد.»

آقای معنوی گفت که پروژۀ شرح قوانین برای تشریح و ساده‌سازی قوانین نیز روی دست گرفته شده‌است. همچنان او افزود: «فهم برخی از قوانین برای مردم و حتی برای برخی از قضات سخت است و پروژۀ شرح قوانین کمک می‌کند تا فهم آن ساده شود.»

همچنین وی از نوآوری در روند قانون‌گذاری و تقویت پروژه طرح قوانین خبر داد و با اشاره به حجم قضایا در محاکم و سرگردانی مردم در ادارات حقوقی، گفت که نیاز است عدالت غیر قضایی تقویت شود تا قضایا پیش از رفتن به محاکم در ادارات حقوق وزارت عدلیه حل و فصل شود.

از سویی هم، عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در این دیدار گفت تلاش می‌کند تا با برخی از آن‌ها از طریق پروژه «لتفا» همکاری شود.

وی افزود که این نهاد در حال مرور و بازنگری پروژه «لتفا» در چند بخش بوده تا این پروژه بیشتر توسعه پیدا کند.

به گفتۀ آقای الدرداری، بهتر است ارتباط میان وزارت عدلیه و UNDP در خصوص پروژه‌ها حفظ شود تا کمک‌های دونرها به صورت سریع و موثر جلب گردد.

او درباره همکاری‌های این نهاد با وزارت عدلیه گفت: «اجندای ما، اجندای شماست و بدون شک همکاری را جدی‌تر می‌کنیم که تا سه ماه دیگر این پروژه‌ها را به ما بدهند.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا