خبر

اسکات میلر: تخلیه پایگاه‌های نیروهای خارجی آغاز شده است

راه مدنیت: اسکات میلر، فرماندۀ عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت روند تخلیه پایگاه‌های نیروهای خارجی در این کشور آغاز شده است.

آقای میلر امروز یک‌شنبه (۵ثور) گفت که نیروهای خارجی تمام پایگاه‌های‌شان را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان می‌سپارند. او ضمن ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها توسط گروه طالبان، از سرگیری حملات پس از ماه می را اشتباه خوانده است.

وی از سطح بلند خشونت‌ها انتقاد نموده و گفت که ادامه این روند، مذاکرات صلح را متاثر می‌سازد.

فرمانده عمومی نیروهای خارجی تاکید کرد که پس از خروج نیروهایش به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.

همچین آقای میلر تاکید کرد که نیروهای امریکایی این ظرفیت را دارند که نیروهای افغان را از راه دور نیز مورد حمایت قرار دهند.

قرار است نیروهای خارجی تا ۱۱سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک کنند. متحدان امریکا در ناتو نیز اعلام کرد که همز‌مان با امریکا روند خروج سربازان خود را آغاز می‌کنند و یک‌جا از افغانستان خارج خواهند شد.

از سویی هم، مک‌ کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا نیز اطمینان داده که از نیروهای امنیتی افغانستان از راه دور حمایت خواهد کرد.

او اما در بخشی از صحبت‌هایش نسبت به توانایی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تردید نموده و از احتمال فروپاشی ارتش پس از خروج نیروهای خارجی سخن گفته‌اند.

در عین حال، مقام‌های ارشد دولتی افغانستان همواره گفته‌اند که نیروهای امنیتی توانایی دفاع مستقل را دارند و نگران خروج سربازان امریکایی نیستند.

آنها به مردم از توانایی نیروهای امنیتی برای دفاع در برابر حملات طالبان اطمینان می‌دهند و می‌گویند که مردم نیز نباید نگران خروج سربازان خارجی باشند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا