خبر

نهادهای فعال حقوق زنان: در ۱۰روز آخر ماه رمضان آتش‌بس کنید

راه مدنیت: هفت نهاد فعال حقوق زنان در یک اعلامیۀ‌ مشترک از نیروهای امنیتی و گروه طالبان خواسته‌اند که در ده روز آخر ماه مبارک رمضان سلاح‌های‌شان را بر زمین گذاشته و آتش‌بس اعلام کنند.

شبکۀ زنان افغان امروز سه‌شنبه (۷ثور) با نشر اعلامیه‌یی گفته که اعلام آتش‌بس اجازه می‌دهد که تمام افغان‌ها در فضای صلح‌آمیز عید فطر را تجلیل کنند و این اقدام سبب اعتمادسازی قبل از گفتگوهای صلح می‌شود.

در این اعلامیه آمده که جهت دستیابی به‌صلح، تمامی گروه‌های مسلح باید حاضر به آتش‌بس شده و با تواضع و حسن‌ نیت جدیدی وارد مذاکرات صلح شوند.

همچنین شبکۀ زنان افغان هشدار داده که اگر این فرصت به‌واقعیت مبدل نگردد، مردم افغانستان و به‌خصوص زنان بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد.

زنان خطاب به طرف‌های درگیر جنگ گفته‌اند: «اگر می‌خواهید بدانید در صورت شکست روند صلح، آینده کشورمان چگونه خواهد بود، فقط کافی است تا کشتار، انفجار، به خاک‌سپاری کشته‌شدگان و مادران داغ‌د‌اری را که فعلاً همه روزه در اخبار و در جامعه خود شاهد هستیم به یاد بیاوریم. آینده کشور ما نباید همانند وضعیت فعلی آن باشد و این انتخاب به دست تک تک افغان‌هاست.»

این زنان تاکید کرده‌اند: «با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دیگر هیچ بهانه‌یی برای ادامۀ جنگ علیه مردم افغانستان وجود ندارد. صدمات حاصل از دهه‌ها جنگ را تنها می‌توان از طریق گفتگو، همدلی، تفاهم و مذاکره تسکین داد و نه از طریق خشونت بیشتر. ما زنان افغان از تمامی طرف‌های جنگ می‌خواهیم تا به‌شکل سازنده همکاری نموده، مذاکرات لازم را پیش برده و توانایی خود را در ایجاد صلح دوامدار نشان دهند.»

در بخشی از اعلامیۀ مشترک زنان آمده که برای دست‌یابی به صلح دوامدار و همه‌شمول، خواست‌ها و اولویت‌های زنان، جوانان، اقلیت‌ها و قربانیان جنگ باید در میز مذاکرات شنیده شود.

در اعلامیه بر حفظ حقوق و دست‌آوردهای زنان افغان در روند صلح تاکید  و گفته‌ شده که حکومت نباید با دست‌آوردهای دو دهۀ گذشته به‌خصوص تساوی حقوق زنان که به سختی به‌دست آمده است، معامله کند.

همچنین این زنان می‌گویند که آنها در این راه قربانی‌های زیادی داده‌اند و منصفانه نیست که بیش از نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفته شوند. آیندۀ افغانستان با برگشت به گذشته‌‌یی‌ که در آن فرهنگ مردسالاری، تنفر از زن و تفکرات متحجرانه حاکم بوده، ساخته نخواهد شد.

این اعلامیه مشترک توسط ائتلاف زنان در روند صلح، شبکه منطقه‌یی زنان، شبکۀ زنان افغان، تساوی برای صلح و دموکراسی و شبکۀ زنان افغان در حکومت‌داری شهری به مشوره نمایندگان زنان از ۳۴ولایت تهیه شده است.

خواست آتش‌بس در حالی‌ مطرح می‌شود که در اوایل ماه رمضان رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز از طالبان خواسته بودند که آتش‌بس اعلام کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا