خبر

جو بایدن: جنگ افغانستان باید پایان یابد

راه مدنیت: جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده چهارشنبه شب (۸ثور) در نخستین سخنرانی خود به‌صفت رییس‌جمهور در کنگرۀ امریکا خواستار پایان جنگ جاری افغانستان شد.

آقای بایدن به طولانی‌ترین ماموریت نظامی امریکا در افغانستان اشاره نموده و گفت که در حال حاضر نظامیان ایالات متحده در آن کشور حضور دارند که در زمان حملۀ ۱۱سپتامبر، ۲۰۰۱میلادی حتی متولد نشده بودند.

وی تاکید کرد: «ما اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده را به کیفر رساندیم و تهدید تروریستی این شبکه را در افغانستان تنزیل دادیم. پس از ۲۰سال قربانی، زمان آن فرا است که نظامیان امریکایی از افغانستان به کشورشان برگردند.»

همچنین او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به افزایش تهدید تروریزم افزود که در دو دهۀ پسین تهدید تروریزم از افغانستان فراتر رفته است، اما امریکا قابلیت سرکوب تهدیدات آیندۀ تروریزم علیه کشورشان را حفظ و آن را دفع خواهد کرد.

آقای بایدن در تاریخ (۲۵حمل) اعلام کرده بود که خروج دوهزار و ۵۰۰نظامی باقی‌ماندۀ امریکایی از افغانستان را در اول می سال روان آغاز شده و تا ۱۱سپتامبر سال تکمیل خواهد کرد. به‌دنبال آن ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت که خروج نیروهای ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد.

به تازگی انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا به سی‌ان‌ان گفته که خروج نظامیان کشورش از افغانستان به معنی سلب مسوولیت امریکا نیست. واشنگتن همچنان درگیر دیپلماسی در حمایت از افغانستان و مردم این کشور، توسعه، کمک‌های اقتصادی بشردوستانه و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

همچنین در این مصاحبۀ تاکید کرده بود: «هیچ کسی علاقه‌‌یی به‌جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد. مطمینا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه طالبان علاقمند این کار اند و حتی هیچ یک از همسایگان افغانستان این را نمی‌خواهند.»

از سویی هم، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز در نشست استماعیۀ کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا گفت بود که افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی دو گزینه برای انتخاب دارند، تفاهم سیاسی و یا یک جنگ طولانی‌مدت.

همچنین وی افزود: «به باور من، دولت کنونی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، به‌زودی سقوط نخواهد کرد.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا