خبر

نمایندگان کشورهای خارجی: از خبرنگاران افغان حمایت می‌کنیم

دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و نمایندگان کشورهای خارجی با نشر بیانیه‌‌یی گفته‌اند که به عنوان دوستان و شرکای بین‌المللی افغانستان، بر تعهد خود برای پشتیبانی از خبرنگاران و عرصه رسانه‌‌یی افغانستان تاکید می‌کنند. همچنان از خبرنگاران افغان حمایت، برای حقوق آنها ایستادگی و با اعمال محدودیت‌های بیجا و غیر موجه در کار آنها مخالفت می‌کنند.

ماموریت استرالیا، کانادا، دنمارک، هیات اتحادیۀ اروپا، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، ناروی، سویدن، یوناما، امریکا و انگلستان به مناسبت روز جهانی مطبوعات طی یک بیانیۀ مشترک گفتند: «امروز ما یکجا با افغانستان از روز جهانی آزادی مطبوعات تجلیل می‌کنیم. عرصه رسانه‌یی پر جنب و جوش از بزرگترین دست‌آوردهای افغانستان طی دو دهه اخیر می‌باشد.»

در ادامه بیانیه آمده که رسانه‌های آزاد و مستقل یک معیار قوی اساسی برای افغانستان همه شمول که به‌عنوان یک کشوری از تمام اقشار نمایندگی کند، می‌باشند.

نمایندگان کشور خارجی می‌گویند که خبرنگاران و موسسات رسانه‌یی آزاد، مصون و مستقل جهت کمک به مبارزه با فساد و اجازه دادن به مردم برای مشارکت معنادار در دموکراسی با دسترسی به اطلاعات دقیق و قابل اعتماد لازم پنداشته می‌شود.

آنان تاکید کرده‌اند که رسانه‌ها در جهت ایجاد حمایت مردم، درک مشترک در مورد حمایت از روند صلح و هرگونه راه حل سیاسی و پاسخگویی کسانی که برای اهداف سیاسی محدود خود با صلح مخالفت می‌کنند، اهمیت بسزایی دارند.

در این بیانیه مشترک آمده، کارهای زیادی هنوز باقی مانده که باید انجام شود. از خبرنگاران باید محافظت شود و کسانی که مرتکب اعمال خشونت و قتل علیه کارمندان عرصه رسانه‌‌یی می‌گردند، باید به میز عدالت کشانده شوند.

طبق معلومات این بیانیه، نمایندگان کشورهای خارجی می‌افزایند: «ما این را درک می‌کنیم که خبرنگاران زن و متخصصان رسانه‌‌یی در معرض خطر هستند. معافیت و مصونیت عاملان جرایم علیه خبرنگاران همچنان یک چالش جدی است، یک فضای ترس را ایجاد و توانایی عرصه رسانه‌ای را محدود می‌سازد و نمی‌گذارد رسانه‌ها فعالیت‌های‌شان را به صورت آزادانه انجام دهند.»

این کشورها در بیانیه مشترک‌شان علاوه کردند که عرصه رسانه‌‌یی آزاد و مستقل افغانستان به دشواری به‌دست آمده است. بسیاری از افغان‌ها وقت، نیرو و توان، پول و حتی زندگی‌شان را در این راه که منفعت آن به همگان می‌رسد، وقف و ایثار کرده‌اند.

همچنین آنان بر حمایت دوامدار خود به‌منظور دفاع و پشتیبانی از رسانه‌های آزاد و مستقل افغانستان تعهد کرده و علاوه کرد از رسانه‌ها باید پشتیبانی صورت گیرد.

با آغاز سال جدید میلادی، شمار زیادی از کارمندان رسانه‌‌یی در افغانستان هدف حملات تروریستی قرار گرفته و کشته و زخمی شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا