خبر

۱۸هزار هکتار زمین بایر در بندامیر سرسبز می‌شود

راه مدنیت، دفتر مطبوعاتی والی بامیان می‌گوید که وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری کشور طرح سرسبزی پارک ملی بندامیر را با ادارۀ محلی این ولایت شریک کرده و قرار است ۱۸هزار هکتار زمین بایر سرسبز شود.

مقام ولایت بامیان امروز دوشنبه (۱۳ثور) با نشر خبرنامه‌یی گفته که این طرح از سوی هیات اعزامی وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری برای مسوولان محلی این ولایت ارایه شده و قرار است که حدود ۱۸هزار هکتار زمین بایر به زمین قابل بهره‌برداری و مولد تبدیل می‌شود.

در ادامه خبرنامه آمده که با عملی شدن این طرح، هفت‌هزار هکتار زمین نهال مثمر و در هفت‌هزار هکتار دیگر زمین جنگلات زودرس و دیررس چوب صنعتی غرس می‌شود.

طبق معلومات خبرنامه، در طرح آمده که تنظیم آبریزه‌ها و حفاظت آب و خاک در ساحۀ چهار هزار هکتار زمین از طریق کشت علوفه، بته و درختچه  صورت می‌گیرد.

دفتر مطبوعاتی والی بامیان می‌افزاید که مطالعات امکان‌سنجی و سروی توپوگرافی این طرح آغاز شده و قرار است با هزینۀ ۳۰.۵میلیون دالر امریکایی در مدت هشت سال آینده توسط وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری در ساحۀ پارک ملی بندامیر تطبیق شود.

در خبرنامه بیان شده که سیدانور رحمتی، والی بامیان از طرح استقبال کرده و اطمینان داده است که ادارۀ محلی بامیان با تمام توان در تطبیق این طرح حیاتی تلاش می‌کند.

بندامیر در سال ۱۳۸۸خورشیدی به‌عنوان پارک ملی اعلام شد. این منطقه نخستین پارک ملی کشور است که در یکی از دیدنی‌ترین مناطق کشور با دریاچه‌هایی که توسط بندهای طبیعی از یکدیگر جدا می‌شود، ایجاد شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا