وزیر عدلیه: ۱۵۸قضیه قاچاق انسان در ستره محکمه زیر کار قرار دارد

راه مدنیت: فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه می‌گوید که در حال حاضر ۱۵۸قضیۀ قاچاق انسان، ۵۶ قضیۀ قاچاق مهاجران و ۲۱قضیۀ بچه‌بازی در استر محکمه ابتداییه، استیناف و استر محکمه زیر کار است.

آقای معنوی امروز سه‌شنبه (۱۴ثور) در یک نشست خبری در مورد دست‌آوردهای یک سال گذشتۀ کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران معلومات ارایه می‌کرد، گفت که در جریان سال مالی ۱۳۹۹خورشیدی، ۷۰نفر به اتهام قاچاق انسان و قاچاق مهاجران از سوی نهادهای امنیتی عضو این کمیسیون بازداشت شده‌اند.

وی می‌افزاید که ۹شبکه از ۳۴ شبکۀ قاچاق انسان و قاچاق مهاجران شناسایی شده و تحت کار نهادهای امنیتی قرار دارد.

طبق گفته‌های وی، لوی سارنوالی پرونده‌های پنج فرد متهم به قاچاق انسان و ۴۵فرد متهم به قاچاق مهاجران را دریافت و روی آن کار کرده است.

او در ادامه تاکید کرد که از این میان، ۱۷پرونده به ستره محکمه فرستاده شده است.

آقای معنوی بیان کرد که ستره محکمه هشت نفر را به اتهام قاچاق انسان و قاچاق مهاجران محاکمه کرده است. از میان هشت نفر، چهار نفر به‌حبس متوسط محکوم به مجازات شده و چهار نفر دیگر از جمله یک زن برائت گرفته‌اند.

همچنین وی می‌گوید که در میان افراد متهم به قاچاق انسان شماری از منسوبان دولتی نیز می‌باشند که یک مقام ارشد وزارت داخله و یک مقام سابق ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی در پیوند به این اتهام‌ها مورد تعقیب عدلی قرار گرفته‌اند.

وزیر عدلیه افزود: «آنچه برای همه تکان‌دهنده است، آفات و آسیب‌های ناگوار قاچاق انسان و مهاجرت‌های غیرقانونی است. در سال گذشته متأسفانه ۷۵ تن از هموطنان ما که به‌طور قاچاق وارد کشور ایران شده بودند، فوت کرده و ۴۶تن دیگر به دلایل مختلف زخمی شده‌اند. زخمیان پس از مداوا به افغانستان منتقل شده و به خانواده‌های شان مدغم شده‌اند.»

به گفتۀ وی، «یک نگرانی موجود است که نشود خروج نیروهای خارجی فعالیت شبکه‌های قاچاق انسان را بیشتر بسازد، اما ما اطمینان می‌دهیم که جلو هرگونه فعالیت این شبکه‌ها را می‌گیریم.»

همچنین آقای معنوی قاچاق انسان و قاچاق مهاجران را یک پدیدۀ بین‌المللی و تهدید جهانی خواند و گفت که انتظار دارد جامعه جهانی در این زمینه با افغانستان همکاری جدی کند.

در عین حال، او از کاهش ۵۰درصدی قاچاق انسان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا طی سال گذشته خورشیدی خبر داد.