باران و سیلاب، جان ۲۹تن را در هرات و غور گرفت

راه مدنیت: مسوولان محلی در ولایت‌های هرات و غور می‌‎گویند که در نتیجۀ جاری سیلاب در این دو ولایت، ۲۹نفر جان باخته‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات امروز سه‌شنبه (۱۴ثور) به روزنامه راه مدنیت گفت که ۱۲نفر در ولسوالی ادرسکن و ده نفر دیگر در ولسوالی اوبۀ این ولایت در پی سرازیر شدن سیلاب جان باخته‌اند.

او می‌افزاید که به‌زودی روند توزیع کمک‌های فوری بشردوستانه به متضرران سیلاب در این ولایت‌ها، آغاز می‌شود.

همچنین گفته‌هایی وجود دارد که در پی سرازیر شدن سیلاب در این ولسوالی‌ها بیش از ۳۰۰راس گوسفند نیز تلف شده است.

سخنگوی والی هرات اما تصریح کرد که تا هنوز از آمار دقیق خسارات وجود ندارد.

در عین حال، زلمی کریمی، سخنگوی والی غور به رسانه‌ها گفته است که پنج نفر به‌شمول چهار زن در ولسوالی ساغر و دو کودک در ولسوالی شهرک این ولایت در پی جاری شدن سیلاب جان باخته‌اند.

او بیان کرد که سرازیر شدن سیلاب در شهر فیروزکوه، مرکز غور و ولسوالی‌های آن باعث تخریب بیش از ۱۰۰خانه مسکونی و زمین‌های زراعتی شده است.

این در حالی‌ست که وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرده که براساس آمار ابتدایی، در جریان دو روز گذشته ۱۶نفر از اثر جاری‌شدن سیلاب در ۹ولایت کشور جان باخته‌اند.

در خبرنامه این وزارت آمده که در این مدت ۱۰نفر دیگر مفقود شده‌اند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته که ضمن ولایات هرات و غور در ولایت‌های میدان‌وردک، بغلان، سمنگان، خوست، بامیان، دایکندی و بدخشان نیز سرازیر شده است.

در عین حال، ریاست هواشناسی کشور از احتمال بارندگی شدید و جاری‌شدن سیلاب‌های آنی در ۲۴ولایت کشور هشدار داده و مقدار بارندگی را در نقاط مختلف این ولایت بین ۱۰ الی ۲۵ ملی‌متر پیش‌بینی کرده است.