خروج نیروهای خارجی؛ تجهیزات نظامی‌ را تخریب می‌کنند

فرماندهی مرکزی ایالات متحده می‌گوید که روند خروج نیروها و تجهیزات نظامی امریکا از افغانستان حدود دو تا شش درصد تکمیل شده است.

این فرماندهی نظامی که ماموریت نیروهای امریکایی را در شرق میانه و افغانستان سوق و اداره می‌کند، گفته که بیش از یک‌هزار و ۳۰۰قطعه تجهیزات مختلف به‌منظور تخریب به ادارهٔ لوژستیک دفاعی تحویل داده است.

اما نیروهای امریکایی در مورد این «تجهیزات» معلومات بیشتر ارایه نکرده‌اند.

سنتکام همچنان افزود که تا اکنون به اندازهٔ بار ۶۰طیارهٔ نوع سی-۱۷نظامی وسایل از افغانستان بیرون کشیده شده است.

همچنین این مرکز از تسلیم‌دهی کنترول پایگاه نظامی “نیوانتونیک” در ولایت هلمند به اردوی ملی افغانستان نیز خبر داده است.

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده گفته که گزارش‌های تخمینی روند خروج، تسلیم‌دهی تجهیزات و پایگاه‌ها به نیروهای افغان و تخریب برخی از تجهیزات را با رسانه‌ها شریک می‌سازد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا شروع روند خروج سربازانش را اول ماه می اعلام کرده بود و قراراست این روند تا ۱۱سپتامبر تکمیل گردد. به تعقیب آن نیروهای بین‌المللی نیز اعلام کردند همزمان با امریکا افغانستان را ترک خواهند کرد.

خبر تخریب برخی از تجهیزات نیروهای امریکا در حالی نشر می‌شود که پیش از این یاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع ملی گفته بود آنها تجهیزات‌شان را تخریب نخواهد کرد.

آقای ضیا چند وقت پیش گفته بود: «امریکایی‌‌ها یا قوای ناتو تنها در مزار شریف، بگرام و فرماندهی‌شان در کابل باقی مانده‌اند، تمام ساحات دیگر را ما تسلیم شدیم. کدام مواد اساس که به درد ما بخورد، آن‌ها تخریب نکرده‌اند.»

همچنین حمد الله محب، مشاور شورای امنیت ملی نیز گفته بود که نیروهای بین‌المللی تجهیزات به‌ارزش یک میلیارد دالر را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان تسلیم می‌کنند.