خبر

دیوید پترویوس: می‌ترسم پشیمان شویم!

دیوید پتریوس، فرماندۀ پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق به شبکۀ تلویزیونی فرانس ۲۴ گفته است: «من می‌ترسم که تا چند سال بعد، از تصمیم خود مبنی بر خروج سه‌هزار و ۵۰۰سربازان امریکایی از افغانستان پشیمان شویم.»

آقای پتریوس گفته که خروج نظامی از افغانستان، به معنای پایان جنگ در این کشور نخواهد بود، بل تنها دخالت نظامی امریکا و ناتو را در این جنگ پایان خواهد داد.

همچنین وی از احیای مجدد گروه طالبان پس از خروج نیروهای بین‌المللی در افغانستان و منطقه هشدار داد.

او تاکید کرد: «من فکر می‌کنم که خطر تاسیس پناهگاه‌های داعش در منطقۀ متشرک افغانستان و پاکستان، منطقه مرزی کوهستانی بسیار ناهموار وجود دارد، جایی که مقر بسیاری از این گروه‌ها است.»

فرمانده پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان علاوه کرد که یکی از چالش‌های واقعی افغانستان همیشه این بوده که نمی‌توانند به‌طور واقعی رهبران این گروه‌ها را تحت فشار قرار دهند.

درحالی این گفته‌ها مطرح می‎‌شود که روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول می آغاز شد و قرار است تا ۱۱سپتامبر تکمیل شود.

با این حال مقام‌های افغان هموار از توانایی و ظرفیت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور یاد نموده و گفته‌اند که این نیروها توان دفاع از مردم در مقابل گروه‌های تروریستی را دارند. همچنان این مقام‌ها از حمایت مالی امریکا و ناتو پس از خروج نیروهایش خبر داده است.

با این وجود مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز گفته است که ارتش ۳۰۰هزار نفری افغانستان که به خوبی آموزش دیده و تجهیز شده‌، عامل حیاتی در تعیین آینده این کشور است، اما آینده قابل پیش‌بینی نیست.

آقای میلی علاوه کرد که احتمالات زیادی بر موفقیت و فروپاشی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وجود دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا