تاکید اتحادیۀ اروپا و هند بر تعامل مثبت طالبان برای موفقیت روند صلح

راه مدنیت: اتحادیۀ اروپا و هند با نشر اعلامیه‌‌یی مشترک گفته‌اند که توقف خشونت، برقراری آتش‌بس و تعامل طالبان با حسن‌نیت برای موفقیت روند صلح افغانستان ضروری است.

اتحادیۀ اروپا امروز چهارشنبه (۱۵ثور) با نشر اعلامیه‌یی به نقل از جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا و اس. جی‌شنکر، وزیر امور خارجۀ هند حمایت قاطع و مستمر خود را از یک روند صلح فراگیر به رهبری و مالکیت افغانستان اعلان کردند.

در این اعلامیه تاکید شده که هر گونه توافق سیاسی در افغانستان باید از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی تمام مردم افغانستان، از جمله زنان، جوانان و اقلیت‌ها حفاظت کند و بر مبنای دست‌آوردهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌‌یی دو دهه گذشته تحت چارچوب قانون اساسی مردم‌سالار صورت گیرد.

اتحادیۀ اروپا و هند سطح بلند خشونت‌ها علیه نیروهای دفاعی افغان، افراد ملکی و ترورهای هدفمند فعالان حقوق مدنی، علما و خبرنگاران را محکوم کرده و خواستار آتش‌بس فوری و دایمی شدند.

در این اعلامیه آمده که توقف بی‌قید و شرط خشونت‌ها برای ایجاد شرایط مناسب جهت ادامه مذاکرات معنادار و ایجاد اعتماد بین طرف‌ها، اعتماد در میان مردم افغانستان و برای نشان دادن تعهد واقعی طالبان به صلح پایدار ضروری است.

همچنین در اعلامیه تاکید شده که انتظار می‌رود روند صلح به افغانستانی که امضاکننده منشور سازمان ملل متحد است، منجر شود و ارزش‌ها و حقوق بنیادی را حفظ کند.

در عین حال، دو جانب روی این ضرورت توافق کردند که همسایگان افغانستان و جوانب ذی‌دخل منطقه‌‌یی، تسهیل‌کنندگان فعال و صادق در جهت حل و فصل پایدار، باثبات و صلح‌آمیز درگیری در این کشور باشند.

این اعلامیه در حالی نشر می‌شود که قرار است نشست صلح استانبول بعد از ماه رمضان برگزار شود.