شایعهٔ حملات هوایی امریکایی‌ها برطالبان در هلمند؛ فواد امان: تمامی عملیات‌ها مستقلانه اجرا می‌شود

راه مدنیت: شماری از رسانه‌ها با نشر گزارشی خبر دادند که نیروهای امریکایی بر مواضع طالبان در ولایت هلمند حملات هوایی انجام داده‌اند، اما فواد امان؛ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی با رد این گزارش گفت که تمام عملیات‌ها (هوایی و زمینی) توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان طرح، پلان و مستقلانه به شکل خیلی دقیق و موثر اجرا می‌گردد.

آقای امان امروز پنج‌شنبه (۱۶ثور) به روزنامه راه مدنیت گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌صورت مستقلانه از افغانستان دفاع و علیه تروریزم مبارزه می‌کنند.

رادیو صدای امریکا به نقل از مقامات امریکایی گزارش داده بود که روز گذشته این حملات هوایی به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ولایت هلمند انجام شد.

همچنین جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده بدون رد یا تایید این حملات گفت که نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، تا حدی که توان دارند در جریان روند خروج‌شان از نیروهای افغان در میدان جنگ حمایت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا علاوه کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقایسه با سال گذشته، اکنون دارای قابلیت بیشتر هستند و از دیر زمانی در راس عملیات نظامی در افغانستان قرار دارند.

در عین حال، فواد امان تاکید کرد که حملاتی که هلمند، غزنی و بغلان و سراسر کشور انجام شده و می‌شود، توسط نیروهای امنیتی طرح و اجرا گردیده است.

او می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر مستقلانه و بدون دخالت نیروهای خارجی در برابر گروه‌های تروریستی مبارزه می‌‌کنند.

حملات گروه طالبان در چند روز گذشته بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان شدت یافته و هم اکنون درگیری میان دو طرف در چندین ولایت جریان دارد.