مجلس: رییس امنیت ملی، صحبتی در مورد وضع محدودیت بر فعالیت رسانه‌‌‌ها نداشته است

راه مدنیت: مجلس نمایندگان اعلام کرد که احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی در نشست (۱۵ثور) این مجلس که به‌صورت سری برگزار شد، هیچ صحبتی مبنی بر سلب آزادی بیان و وضع محدودیت بر فعالیت‌های رسانه‌‌یی نداشته است.

این مجلس با نشر خبرنامه‌یی گفته: «آقای سراج در کنار سایر مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، تمامی زحمات خود را برای تامین امنیت و حفظ ارزش‌های دموکراتیک و آزادی بیان معطوف داشته و هیچ صحبتی مبنی بر سلب آزادی بیان و وضع محدودیت در فعالیت‌های رسانه‌یی بیان نداشته است.»

در خبرنامه تاکید شده که افشای مباحث جلسات سری مجلس نمایندگان، مغایر حفظ حرمت مجلس بود و عمل خلاق قانون و اصول وظایف داخلی است.

بر بنیاد این خبرنامه، هیچ شخصی نباید مباحث جلسه سری را غیر‌واقع‌بینانه تعبیر کند، زیرا باعث انحراف و تخریش افکار عمومی می‌گردد.

همچنین طبق معلومات مجلس نمایندگان، در سخنان رییس عمومی امنیت ملی، بحث و بیانی پیرامون وضع محدودیت در کار رسانه‌ها، مطبوعات، آزادی اظهار نظر سیاسیون و کارشناسان امور سیاسی صورت نگرفته و اظهارات وی سوءتعبیر شده است.

در خبرنامه آمده که مجلس نمایندگان ضمن تقدیر از فعالیت‌های شبانه‌روزی نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، معتقد است نقش آنها در حفاظت از نظام جمهوری، حقوق و آزادی‌های مدنی و شهروندی مهم و اساسی است.

در حالی مجلس نمایندگان این موضوع را مطرح می‌کند که عارف رحمانی، عضو این مجلس در روز برگزاری نشست سری مجلس نمایندگان، در توییترش نوشته بود که احمدضیا سراج، رییس امنیت ملی گفته است: «تبلیغات بعضی از تلویزیون‌ها به نفع طالبان شوکه کننده است، این آزادی بیان نیست، بلکه سوء‌ استفاده از آزادی بیان است‌، تحمل نمی‌کنیم.»

آقای رحمانی گفته بود که رییس امنیت ملی تاکید کرده که مطبوعات، سیاسیون و کارشناسان باید متوجه جنگ روانی طالبان باشند و کسانی که با تروریستان ارتباط برقرار و به نفع آن‌ها تبلیغات می‌کنند، با آن‌ها مثل یک تروریست برخورد خواهد شد.

همچنین همزمان با این موضوع، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نشر توییت‌هایی گفته بود که از چند روز به این سو برخی از رسانه‌ها پروپاگند می‌کنند و نشرات یک‌جانبه دارند. او دولت را در عقب این نوع نشرات دانسته بود و هشدار داد که در صورت نشر خبرهای «کذب و معلومات نادرست» از سوی رسانه‌ها و خبرنگاران، مسوولیت اقدامات بعدی به مسوولان و کارمندان رسانه بر خواهد گشت.

از سویی هم، ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه‌یی اعلام کرد که سخنان احمدضیا سراج، رییس این نهاد در نشست سری مجلس نمایندگان در مورد رسانه‌ها تحریف شده است.

در این خبرنامه بیان شده بود که اظهارات احمدضیا سراج به صورت تحریف شده و منحرفانه نشر شده است.