خلیل‌زاد به طالبان: اگر صلح نکنید؛ امریکا کنار جمهوریت می‌ایستد

راه مدنیت: زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید: در صورتی که گروه طالبان صلح و آیندۀ مبتنی بر اجماع و سازش را انتخاب نکند، امریکا در کنار افغان‌هایی که برای حفظ جمهوری تلاش می‌کنند، می‌ایستد و وحدت سیاسی جمهوری ضروری است.

آقای خلیل‌زاد جمعه شب (۱۷ثور) در توییترش نوشته که اجماع جهانی تنها روی صلح متوقف نمی‌شود، بل با ورود افغانستان به مرحلۀ جدید، جهان همچنان در حمایت از این کشور ثابت‌قدم باقی خواهد ماند.

به گفتۀ وی، حال حاضر اجماع بی‌نظیری برای صلح افغانستان شکل گرفته است، اجماعی که توافق از راه مذاکره، ختم خشونت و رد تلاش برای راه‌حل نظامی را حمایت می‌کند.

او تاکید کرد که رهبران افغان و تمامی طرف‌های درگیر باید از فرصت پیش آمده استفاده کرده و برای ختم جنگ چهل ساله باهم مذاکره کنند.

همچنین او از پایان آخرین سفرش در مورد صلح افغانستان خبر داد. در این سفر از قطر، کابل، ازبیکستان، تاجیکستان و آلمان دیدن کرده‌است.

با این حال، برخی از نمایندگان کشورهای اروپایی و ناتو روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی، حملات طالبان و قتل‌های هدفمند در افغانستان را محکوم کرده و از دولت و طالبان خواسته‌اند که به خشونت‌ها خاتمه دهند.

در این اعلامیۀ ۲۰ماده‌یی آمده که از طرف‌های درگیر همچنان خواسته شده که در هر گونه شرایط در حمایت از غیرنظامیان به تعهدات‌شان بر مبنای قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

در ادامه آمده که هرچه زودتر در مورد اقداماتی که اجرای موفقیت‌آمیز آتش‌بس جامع و دایمی را امکان‌پذیر می‌کند، به توافق برسند.

از سویی هم، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان گفته که این گروه به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهد که امنیت آنان را تامین می‌کند و نگران نباشند.