نی: اظهارات طالبان هنوز قابل باور نیست

راه مدنیت: حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) در واکنش به اظهارات عباس استانکزی، معاون هیات گفتگوکنندۀ گروه طالبان مبنی بر این که دیپلمات‌ها و خبرنگاران نگران تامین امنیت نباشد، گفت که به این گروه در مورد مصوونیت و تامین امنیت خبرنگاران، زمانی می‌شود اطمینان کرد که این گروه برخی از شرایط را بپذیرد.

نی  امروز شنبه (۱۸ثور) با نشر اعلامیه‌یی گفته که در صورتی می‌توان به اظهارات طالبان باور کرد که این گروه بگذارند تا خبرنگاران به ساحات تحت کنترول آن‌ها رفته و گزارش‌دهی کنند.

در ادامه اعلامیه آمده: «زمانی می‌شود به این طالبان باور کرد که این گروه، افرادی را که از میان‌شان به قتل خبرنگاران متهم‌اند، به ویژه قتل‌های هدف‌مند معرفی کرده و وضاحت دهند که چه کسانی هستند.»

نی علاوه کرد که در صورت پابندی طالبان به این شرایط، امکان آن وجود دارد که به حرف‌های آن‌ها باور کرد، در غیر آن، این اظهارات در حد گفتن خواهد بود و جنبۀ عملی نخواهد گرفت.

نی در حالی این موضوع را مطرح می‌کنند که عباس ستانکزی، در یک نشست آنلاین با نمایندگان و سفیران امریکا، اتحادیۀ اروپا، آلمان، بریتانیا، ناروی، فرانسه، ایتالیا و سازمان ملل متحد، گفته بود که طالبان به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهند که امنیت آنان را تامین می‌کنند.

با این حال، برخی از نمایندگان کشورهای اروپایی و ناتو روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی، حملات طالبان و قتل‌های هدفمند در افغانستان را محکوم کرده و از دولت و طالبان خواسته‌اند که به خشونت‌ها خاتمه دهند.

در این اعلامیۀ ۲۰ماده‌یی آمده که از طرف‌های درگیر همچنان خواسته شده که در هر گونه شرایط در حمایت از غیرنظامیان به تعهدات‌شان بر مبنای قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.