قربانیان مکتب «سیدالشهدا» به بیش از ۵۰کشته و ۱۰۰زخمی رسید

راه مدنیت: طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخلۀ کشور می‌گوید که شمار تلفات حملۀ مرگبار بر مکتب «سیدالشهدا» از مربوطات حوزۀ سیزدهم امنیتی شهر کابل به‌بیش از ۵۰کشته و ۱۰۰زخمی افزایش یافته است.

آقای آرین می‌گوید که قربانیان شامل شاگردان این مکتب و ساکنان محل حادثه بوده‌اند.

این رویداد حوالی ساعت ۴:۳۰ پس از چاشت دیروز شنبه (۱۸ثور) رخ داده است.

جواد محمدی، یک‌تن از شاهدان رویداد به روزنامه راه مدنیت گفت که نخست یک عراده موتر نوع کرولای بمب‌گذاری‌شده در دروازۀ یک کلینیک متصل به مکتب منفجر شده و به تعقیب آن دو انفجار دیگر نیز ناشی از ماین جاسازی شده، هنگام فرار شاگردان رخ داده است.

سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که بیشتر این افراد شاگردان بوده‌اند و «به‌خاطر کسب دانش و علم» به مکتب رفته بودند.

وی افزود که این آمار نهایی نیست و امکان افزایش آن وجود دارد.

همچنین سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد  که این حمله توسط جنگ‌جویان گروه طالبان انجام شده بود. به‌ گفتۀ او، در حالی که مکان‌های اکادمیک مصونیت جنگی و محاربوی دارد، اما این گروه از این مناطق به‌عنوان اهرم فشار بر مردم و دولت افغانستان استفاده می‌کند.

آقای آرین گفته که تشابه این حملات نشان می‌دهد که گروه طالبان مسوولیت را به‌دوش نمی‌گیرد، اما به‌گونۀ مستقیم در آن دست دارد.

او بیان کرد: «گروه طالبان برای اعلام مسوولیت حملات تروریستی دو آدرس دارند، نخست اماکن نظامی را مستقیما به‌عهده می‌گیرند و اماکن غیرنظامی را با تفکیک از آدرس دیگر اعلامیه می‌دهند و مردم و حکومت افغانستان به این نقطه پی برده‌اند.»

او در مورد نوعیت انفجار گفت که این رویداد ناشی از انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده نوع «کرولا» و انفجار دو حلقه ماین تعبیه‌شده در ساحه بوده است.

موتر بمب‌گذاری‌شده در هنگام بیرون‌شدن شاگردان از مکتب انفجار کرده و لحظاتی پس از آن دو ماین تعبیه‌شده نیز انفجار داده شده است.

فرد یا گروهی تا کنون مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است. گروه طالبان دست‌داشتن در این رویداد را رد کرده است.

این حمله با واکنش‌های گستردۀ داخلی و بین‌المللی به همراه بوده است. رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیۀ اروپا، وزارت خارجۀ امریکا، سفارت بریتانیا در کابل و شماری دیگر از نمایندگی‌ها و شخصیت‌های سیاسی کشور این حمله را محکوم کرده‌اند.