ملا هبت‌الله: حکومت افغانستان مذاکرات صلح را سبوتاژ می‌کند

راه مدنیت: ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان، حکومت افغانستان را به‌تلاش برای سبوتاژ روند سیاسی صلح متهم کرده و به امریکا از عواقب نقض توافق‌نامه دوحه هشدار داده است.

او امروز یک‌شنبه (۱۹ثور) با نشر پیام از روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان استقبال کرده است.

وی می‌گوید که زندانیان گروه طالبان مطابق توافق‌نامۀ صلح دوحه تا اکنون رها نشده‌اند و تحریم‌های وضع شده علیه اعضای این گروه و نهادهای مرتبط به طالبان نیز برداشته نشده است.

ملا هبت‌الله تاکید کرد که مذاکرات و تفاهم برای این گروه «اولویت» دارد، اما او حکومت را جهت سبوتاژ روند سیاسی صلح متهم کرده است.

هبت‌الله در این پیام اشاره‌‌یی به نشست استانبول نکرده است.

از سویی هم، او بیان کرد که گروه طالبان یک جهت «مهم قضیه» است و باید این گروه پیش از شرکت در نشست‌های مرتبط به صلح افغانستان از قبل در جریان گذاشته شود.

پیش‌تر این گروه اعلام کرده بود که به‌دلیل این‌که در جریان اجندای نشست صلح استانبول نبوده‌اند، از شرکت در این نشست خودداری کرده‌اند.

این پیام در حالی‌ نشر می‌شود که رییس‌جمهور غنی در تازه‌ترین اظهاراتش گفته که طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت‌شان یک‌بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونۀ صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند، بل با پیچیده‌ساختن وضعیت، فرصت فراهم‌شده به خاطر صلح را سبوتاژ می‌کنند.