حنیف اتمر: منطقه و جهان، افغانستان را برای مقابله با تروریزم حمایت کنند

راه مدنیت: محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور در واکنش به حملۀ انفجاری در غرب شهر کابل از جامعه جهانی و کشورهای منطقه خواست که تا دولت افغانستان را در مقابله با تروریزم همراهی نموده و نیروهای امنیتی کشور را حمایت کنند.

آقای اتمر حملهٔ تروریستی روز گذشته شنبه (۱۸ثور) بر شاگردان مکتب «سیدالشهدا» در غرب شهر کابل را تکان‌دهنده، نابخشودنی و جنایت ضدبشری دانست.

وی در پیامی این رویداد را وحشت‌انگیر خوانده و گفت: «قتل عام کودکان بی‌گناه که به‌دنبال کسب علم بودند، جنایت جنگی فراتر از تصور است. من این عمل تروریستی وصف‌ناپذیر را محکوم می‌کنم و از جامعهٔ جهانی می‌خواهم در مبارزه و شکست دشمن مشترک ما، تروریزم، افغانستان را همراهی کنند.»

وزارت امور خارجه، از جامعهٔ جهانی و کشورهای منطقه می‌خواهد تا دولت و مردم افغانستان را در مقابله با تروریزم همراهمی نموده و از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور در برابر تروریستان و گروه‌های جنایت‌کار و تبه‌کار، حمایت همه‌جانبه نمایند.

عصر روز گذشته در نتیجه انفجار یک موتربمب گذاری‌‌شده و دو ماین جاسازی شده در نزدیکی مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، بیش از ۵۰تن جان باختند و بیش از ۱۰۰نفر دیگر نیز زخمی شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که بیشتر قربانیان این رویداد، شاگردان مکتب سیدالشهدا بودند که قربانی این حمله تروریستی شدند. او گفت که این حمله کار طالبان است، اما سخنگوی این گروه با رد این موضوع، گفته است که آنان، دخالتی در این حمله نداشته‌اند.

همچنین این حمله با واکنش‌های گستردۀ داخلی و بین‌المللی همراه بوده است. رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیۀ اروپا، وزارت خارجۀ امریکا، سفارت بریتانیا در کابل و شماری دیگر از نمایندگی‌ها و شخصیت‌های سیاسی کشور این حمله را محکوم کرده‌ و خواهان مجازات عاملان آن شدند.