واکنش‌های جهانی به‌انفجار غرب کابل؛ خشونت‌ها پایان یابد

راه مدنیت: انفجار خونین روز گذشته شنبه (۱۸ثور) در نزدیکی مکتب سیدالشهدا در ناحیۀ سیزدهم امنیتی غرب کابل، واکنش‌های جهانی را به دنبال داشته و وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا آن را وحشیانه توصیف کرد.

این وزارت در با نشر بیانیه‌یی این انفجار را محکوم کرده و با خانواده‌های قربانیان این رویداد ابراز غم‌شریکی کرده است.

در ادامه بیانیه تاکید شده: «ما خواستار پایان‌دادن فوری خشونت و هدف قرار گرفتن بی‌معنای غیرنظامیان بی‌گناه استیم.»

همچنین این وزارت گفته که امریکا حمایت و همکاری‌ خود را با مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

از سویی هم، انتونی گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد در بیانیه‌یی ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان این رویداد گفته که حملۀ دیروز در غرب کابل یک «جنایت فجیح» می‌باشد و باید عاملان آن به پاسخ‌گویی کشانده شوند.

آقای گوتیرش همچنان بر ضرورت پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان و دستیابی به یک راه حل مسالمت‌آمیز در این کشور تاکید کرد.

در عین حال، هنریتا فور، مدیر اجرایی یونسیف گفته که در انفجار روز گذشته شمار زیادی از کودکان دانش‌آموز که بیشرشان دختران بودند، کشته و زخمی شدند.

وی خشونت‌ها در اطراف مکاتب را غیر قابل‌‌قبول دانسته و افزوده که مکاتب باید در امنیت باشند. جایی‌که کودکان بتوانند با احساس آرامش و حفظ مصونیت به‌بازی و آموزش بپردازند.

خانم فور تاکید کرد: «کودکان هرگز و به‌هیچ وجه نباید هدف خشونت‌ها قرار گیرند. یونیسف از طرف‌های جنگ بار دیگر می‌خواهد که به حقوق‌بشر بین‌المللی و قوانین انسان‌دوستانه پا­بند بوده، امنیت و مصونیت تمامی کودکان را تامین کنند.»

همچنین ارگ با نشر خبرنامه‌یی گفته: «طالبان در ادامۀ جنایت‌های‌شان، با انجام حملۀ تروریستی در دروازۀ ورودی مکتب نسوان سیدالشهدا در منطقه‌ دشت‌برچی شهر کابل، شماری از شاگردان را که تازه دروس‌شان را ختم کرده بودند، شهید و زخمی کردند.»

رییس‌جمهور غنی این رویداد را محکوم کرده و گفته است که طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت، یک‌بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه‌ی صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده‌ساختن وضعیت، فرصت فراهم‌شده به خاطر صلح را سبوتاژ می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن محکوم‌کردن این حملۀ تروریستی، حمله بر نهاد آموزشی را جنایت جنگی خوانده است. این کمیسیون از حکومت خواستار شناسایی عاملان این‌گونه رویدادها و مجازات آن‌ها بر اساس قانون شده است.

با این حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخلۀ کشور اذعان کرد که آمار قربانیان انفجار موتر بم‌گذاری شده در نزدیکی مکتب سیدالشهدا، تا اکنون به بیش از ۵۰کشته ۱۰۰زخمی رسیده‌اند.

به گفتۀ وی، بیشتر قربانیان این انفجار، غیرنظامیان به ویژه دانش‌آموزان مکتب‌اند.

هرچند حکومت طالبان را مسوول این انفجار عنوان کرده، اما طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.