خبر

نهادهای مدنی خواهان شناسایی و مجازات عاملان حمله بر مکتب سیدالشهدا شدند

راه مدنیت: گروه کاری مشترک نهادهاى جامعۀ مدنی کشور حملۀ تروریستی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل را جنایت جنگی عنوان نموده و گفته حمله به نهادهای ملکی و هدف قرار دادن غیر نظامیان به‌شمول اطفال خلاف تمام موازین انسانی و نقض آشکار موازین حقوق بشر است.

این کارگروه امروز یک‌شنبه (۱۹ثور) با نشر اعلامیه‌یی مشترک تاکید کرد که حمله بر غیرنظامیان شدت یافته است. طی ماه‌های گذشته شاهد قتل‌های هدفمند فعالان رسانه‌یی و مدنی بودیم و هیچ‌گونه اقدام پیش‌گیرانه‌‌یی نیز از سوی حکومت افغانستان انجام نشده است.

در ادامه اعلامیه آمده که افزایش ترورهای هدفمند و حمله به غیر نظامیان و اماکن عمومی باعث نگرانی جامعه مدنی و شهروندان شده است. همچنان گروه کاری مشترک نهادهای جامعه‌ی مدنی، خواستار شناسایی، محاکمۀ علنی و مجازات عاملان این رویداد‌ها شده است.

این کارگروه از حکومت خواسته تا امنیت شهروندان را در اولویت کاری خود قرار داده و از تامین امنیت به مردم اطمینان دهد و در مقابله با تروریستان، جدی عمل کند.

طبق معلومات اعلامیه، حکومت باید برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث و اطمینان از امنیت اماکن ملکی به ویژه مکاتب، اقدامات پیش‌گیرانه‌‌یی را روی دست گرفته و به مردم اطمینان بدهد.

گروه کاری مشترک نهادهای جامعه‌ی مدنی همچنان می‌گوید که مسوولان امنیتی که در تامین امنیت شهروندان ناتوان هستند و بارها غفلت کرده‌اند باید از وظیفه سبک‌دوش و محاکمه شوند.

همچنین در اعلامیه، از جامعۀ جهانی، ایالت متحده و اتحادیۀ اروپا، خواسته تا برای پایان جنگ و برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان، طرف‌های درگیر را زیر فشار قرار دهند تا شهروندان بیشتر از این قربانی نشوند.

روز گذشته حوالی ساعت ۰۴:۲۷ پس از چاشت، سه انفجار در ساحۀ مکتب سیدالشهدا شهرک اتفاق از مربوطات حوزۀ سیزدهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. در این رویداد، بیش از ۵۰نفر جان باخته‌اند و بیش از ۱۰۰نفر دیگر زخمی شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا