نمایندگان مجلس: حکومت و جامعۀ جهانی در برابر عاملان رویدادهای تروریستی مسوولانه اقدام کنند

راه مدنیت: برخی از اعضای مجلس نمایندگان امروز یک‌شنبه (۱۹ثور) در یک نشست خبری حمله بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل را جنایت جنگی خوانده و گفته‌اند حکومت افغانستان، حلقات سیاسی داخلی و مجامع بین‌المللی، باید در برابر عاملان ‏رویدادهای تروریستی که مصداق جنایت جنگی و ضد بشری است، مسوولانه و قاطع اقدام کنند‎.‎

آنان با نشر اعلامیه‌یی گفتند که تعقیب و مجازات جنایت‌کاران جنگی و عاملان رویدادهای تروریستی که فرزندان مظلوم و بی‌گناه را به‎‌خاک و خون کشاندند، حداقل انتظار مردم افغانستان و خانواده‌های قربانیان از حکومت، جامعۀ جهانی و نهادهای ‏عدلی و حقوق‌بشری بین‌المللی است.

آنان تاکید کردند که حکومت باید برای مجازات تروریستان و انتقام خون غیرنظامیان و شاگردان مکتب سیدالشهدا ‏مسوولان و جدی اقدام کند.

در ادامه اعلامیه آمده: «این چندمین بار است که مراکز دینی، فرهنگی و کورس‌های آموزشی در ‏غرب کابل مورد حملات تروریستی قرار می‌گیرد. حکومت افغانستان با وجود تکرار این گونه ‏جنایت‌ها، در تامین امنیت مراکز فرهنگی و آموزشی، دفاع از جان فرزندان شاگردان معارف ناتوان و ناکام بوده است و تکرار چنین ‏رویدادهایی، پرسش‌برانگیز است و سبب بی‌اعتمادی مردم نسبت به حکومت خواهد شد.»

همچنین آنان از مسوولان امنیتی خواسته‌اند که از مردم و خانواده‌های قربانیان رویداد ‏اخیر و حادثه خونین مکتب سیدالشهدا به گونۀ رسمی عذرخواهی کرده و برای دل‌جویی از آن‌ها و درمان زخمی‌ها، اقدام کنند.

در اعلامیه تاکید شده که مردم باید برای جلوگیری از چنین رویدادهایی، مکانیزم دفاع و ‏امنیت خودی را به گونۀ جدی دنبال کنند.‎ ‎

اعضای مجلس نمایندگان، از سازمان ملل متحد به ویژه اعضای شورای امنیت، خواسته‌اند که در قبال ‏چنین رویدادهایی که بیش‌تر یک گروه قومی و مذهبی خاص را هدف قرار داده و از آن‌ها قربانی ‏می‌گیرد، بی‌تفاوت نبوده و در چوکات حقوق و کنوانسیون‌های بین‌المللی، اقدامات لازم را علیه ‏عوامل آن داشته و از وقوع چنین جنایات جلوگیری گردد.

این در حالی‌ست که پس از چاشت روز شنبه (۱۸ثور) در نتیجۀ حملۀ موتربمب و انفجار دو ماین جاسازی‌شده در ‏نزدیک مکتب سیدالشهدا، بیش از ۵۰کشته و ۱۵۰زخمی برجای گذاشت.

هرچند حکومت افغانستان، گروه طالبان را عامل این رویداد دانسته، اما این گروه دست‌داشتن در ‏این رویداد را رد کرده‌اند‎.‎