ملا نیازی، معاون شاخه انشعابی طالبان زخمی شد

راه مدنیت: عارف جلالی، سر طبیب شفاخانۀ حوزوی هرات می‌گوید که ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه انشعالی گروه طالبان شام سه‌شنبه (۲۱ ثور) در ولایت هرات در یک درگیری زخمی شده و جهت تداوی به این شفاخانه منتقل شده است.

آقای جلالی در صحبت با روزنامه راه مدنیت گفت که ملا نیازی همراه با دو تن زخمی و سه فرد دیگر کشته شدند. او بیان کرد که وضعیت صحی نیازی وخیم می‌باشد.

همچنین گزارش شده که ملا عبدالمنان نیازی زمانی‌که در قرارگاهش در یکی از ولسوالی‌های جنوبی هرات (در مرز بین ولسوالی گذره و ادرسکن) بسر می‌برد در درگیری با شماری از افراد گروه طالبان به‌شدت از ناحیه سر زخمی شده است.

گفته می‌شود در این درگیری سه گلوله به سر منان نیازی برخورد کرده و برای درمان به شفاخانه حوزوی هرات انتقال داده شده است.

هنوز دلیل اصلی درگیری مشخص نیست.

ملا عبدالمنان نیازی معاون شاخه انشعابی طالبان به رهبری ملا محمد رسول و یکی از مخالفان شاخه تحریک طالبان به رهبری هبت الله آخوندزاده بود و در گذشته نیز بارها در مقابل آنها عمدتا در ولایات غربی در ایستاده است.

پیش از این نیویارک تایمز نیز در مقاله‌یی نگاشته بود که گروهی از طالبان، (حامیان ملا محمد رسول) بعد از مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان، در سال ۲۰۱۵میلادی از گروه اصلی جدا شده بودند.

در این گزارش آمده بود که این گروه از ملا اختر محمد منصور، جانشین ملا عمر که او نیز توسط طیارۀ بدون سر نشین امریکا در قلمرو پاکستان کشته شد، ناراحت بودند زیرا او مرگ ملا عمر را برای دوسال پنهان کرده بود.