میلر: نیروهای امنیتی افغان ظرفیت مهار خشونت‌ها را دارند

راه مدنیت: سکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان می‌گوید که که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ظرفیت‌های لازم برای مهار خشونت‌ها را دارند.

آقای میلر در مصاحبه با شبکۀ خبری سی‌بی‌اس با اشاره به روند افزایش خشونت‌ها در افغانستان گفته: «نیروهای امنیتی افغان برای مهار آن آماده‌اند. آنان ظرفیت دارند. مردم آشکارا از زبان من شنیده‌اند که گفته‌ام نیروهای امنیتی افغان باید ایستادگی کنند.»

او علاوه کرد که همزمان با روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هدف ما این است که نیروهای افغان از بهترین وضعیت ممکن برخوردار باشند.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده خروج کامل حدود دوهزار و ۵۰۰نظامی امریکایی در افغانستان باید تا ۱۱ سپتامبر سال روان میلادی تکمیل شود. همچنان بیش از ۹هزار نظامی ناتو نیز تا این تاریخ این کشور را ترک خواهند کرد.

نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هرچند از چند سال به اینسو بخش زیاد ماموریت‌های نظامی را پیش می‌برند، در شماری از عملیات‌های پیچیده و گسترده به حمایت هوایی قوای خارجی متکی بوده‌اند.

فرمانده نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان با اشاره به حملات مرگبار هفتۀ گذشته در کابل، لوگر و زابل گفت: «خشونت زمانی بیش از هر وقت دیگر نگران کننده می‌شود که شاهد متضرر شدن غیرنظامیان باشیم. حملۀ هفتۀ گذشته بر شاگردان مکتب واقعاً حملۀ افتضاح آور بود. چنین حمله هیچ گونه هدف نظامی داشته نمی‌تواند.»

آقای میلر بیان کرد که دو هفتۀ آینده به ویژه روزهای پس از آتش‌بس، بسیار مهم است، زیرا در گذشته دیده شده است که طالبان هربار پس از آتش‌بس جنگ و شورش‌گری شدیدی را به راه انداخته‌اند.

همچنین فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی به روزنامه راه مدنیت گفته بود که تمام عملیات‌ها (هوایی و زمینی) توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان طرح، پلان و مستقلانه به شکل خیلی دقیق و موثر اجرا می‌گردد.

به گفتۀ وی، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌صورت مستقلانه از افغانستان دفاع و علیه تروریزم مبارزه می‌کنند.