رییس‌جمهور: بیرون شدن نیروهای خارجی بزرگ‌ترین فرصت جهت تحکیم حاکمیت ملی است

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور می‌‌گوید که بیرون شدن نیروهای بین‌المللی از افغانستان، بزرگ‌ترین فرصت در تاریخ معاصر است تا تحکیم حاکمیت ملی به‌صورت کلی و همه‌‌جانبه انجام شود.

آقای غنی امروز پنج‌شنبه (۲۳ثور) در مراسمی به مناسبت عید سید فطر خطاب به مردم گفت که یقین کامل داشته باشید همکاری‌های بین‌المللی به‌صورت بهتر و مفیدتر تنظیم می‌شود و اجماع منطقه‌یی برای تحکیم نقش کلیدی افغانستان در قلب آسیا، سرعت پیدا کرده است.

وی تاکید کرد که دامن جمهوریت و آغوش مردم افغانستان برای گروه طالبان باز است و این گروه باید با استفاده از فرصت پیش‌آمده، تمام اقشار جامعه را پذیرفته و برای بحث واقعی و ختم فاجعۀ ۴۱ساله، در یک لویه‌جرگه شرکت کنند.

به گفتۀ او، استفاده از این فرصت به نفع افغانستان، منطقه و جهان است.

رییس‌جمهوری علاوه کرد: «اگر گروه طالبان انتخاب دیگر دارند و فکر می‌کنند که بر یک «اسپ مست» سوارند، این اسپ هر قدر که تیز باشد، پس از مدتی از حال می‌افتد.»

همچنین آقای غنی در قسمتی در پیام عیدی افزود که نمی‌خواند که طالبان تسلیم شوند، بل می‌خواهد با این گروه از راه تفاهم سیاسی به نتیجه برسند.

رییس‌جمهور غنی اذعان کرد:: «طالبان باید یک انتخاب کنند، به‌خاطری که انتخاب ما این است که راه‌حل مشکلات کشور تنها تفاهم و سازش سیاسی است و جنگ مشکلات را حل نمی‌تواند.»

از سویی هم، رییس‌جمهوری  با اشاره به سفر  جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان گفت که وی (باجوا) با وضاحت کامل اعلام کرد که احیای امارت اسلامی در افغانستان، به نفع منافع ملی پاکستان نیست.

آقای غنی در حالی این موضوعات را مطرح می‌کند که رهبری گروه طالبان با انتشار پیام عیدی گفته که پس از سپری شدن، آتش‌بس سه روزه، جنگ از سر گرفته خواهد شد.