خبر

شورای ملی: حکومت امنیت اعضای دو مجلس را تامین کند

راه مدنیت: حمله بر کاروان خان محمد وردک، عضو مجلس نمایندگان انتقاد شدید اعضای شورای ملی را به همراه داشت و هر دو مجلس کشور از حکومت خواسته‌اند که امنیت اعضای مجلس نمایندگان و سناتوران را تامین کند.
میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمانیدگان در صفحۀ فیسبوکش نوشته که ادامه حمله‌های هدفمند و ترور افراد بی‌گناه قابل تحمل نیست.
وی اظهار تاسف نموده و گفته که در ادامۀ حملات هدفمند دشمنان صلح و آرامش مردم افغانستان علیه نخبگان و شخصیت‌های سیاسی، این بار یکی از همکارانم را در مجلس نمایندگان هدف حمله قرار و همچنین به دلیل کشته افراد بی‌گناه سخت متاثر هستم.
کاروان خان محمد وردک، عضو مجلس نمایندگان دیروز یک‌شنبه (۳۰قوس) هدف حمله انفجاری قرار گرفت و ارقام تلفات را امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری ۱۰کشته و ۵۲تن زخمی اعلام کرد.
آقای صالح گفت در این انفجار زنان کودکان قربانی شدند. وی اطمینان داد که این رویداد توسط تیم تخینکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
از سویی هم، فضل‌الهادی مسلیمار، رییس سنا نیز در جلسه عمومی دیروز این جرگه گفت که حکومت باید امنیت اعضای شورای ملی را تامین کند.
آقای مسلمیار افزوده: «از حکومت می‌خواهیم که امنیت نمایندگان و سناتوران را تامین کنند».
این در حالی است که هفته گذشته کاروان توفیق وحدت، عضو دیگر مجلس نمایندگان مورد حمله قرار گرفت و در آن رویداد راننده و یک محافظ آقای وحدت کشته و برادر وی و یک محافظ دیگرش زخمی شدند. مسوولیت آن رویداد را تاکنون فرد یا گروهی به‌دوش نگرفته است.
در عین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان دیشب در صفحه تویترش نوشته بود، تحقیقات‌شان نشان داده که افراد این گروه در انفجار دیروز کابل دست ندارند، اما حکومت طالبان را در عقب این حمله‌ها می‌داند.
مسعود اندرابی، وزیر امور داخلۀ کشور دیروز در محل انفجار به خبرنگاران گفت که برای دفاع در برابر چنین حمله‌های طالبان تدابیر جدی گرفته اند.
آقای اندرابی تاکید کرده بود که در این اواخر اطلاعاتی مواصلت می‌ورزد که شورای کویته جلساتی را تدویر کرده و در آن بحث‌های صورت گرفته که حملات انتحاری و انفجاری را در شهرها بیشتر کنند.
تاکنون حمله دیزور را فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.
همچنین ارگ ریاست‌جمهوری حمله بر خان محمد وردک را محکوم کرده‌ است.
به توییتر راه مدنیت بپیوندید
ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که طالبان باید از جنگ نامشروع‌شان بر ضد مردم افغانستان و تخریب تاسیسات عامه دست بردارند و خواست مردم، حکومت و جامعه‌ بین‌المللی را برای آتش‌بش دایمی و صلح پایدار بپذیرند.
در این اعلامیۀ آمده است که حملات تروریستی بر اهداف و تاسیسات ملکی، پروسه جاری صلح، فرصت‌ها و امید مردم را آسیب‌ می‌رساند. اگر طالبان و سایر گروه‌های تروریستی از تدوام جنگ و افغان‌کشی دست برندراند، نزد خداوند و ملت افغانستان پاسخگوی اعمال شنیع‌شان خواهند بود.
وزارت امور داخله کشور تصریح کرده که در سه ماه گذشته طالبان ۳۷حمله انتحاری و ۵۱۰حمله انفجاری را انجام داده‌اند که در آن ۵۰۰ فرد ملکی کشته و یک‌هزار و ۵۰تن دیگر زخمی شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا