خبر

عاملان ده‌ها حملۀ تررویستی بازداشت شدند

راه مدنیت: ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد که در یک عملیات اپراتیفی، هسته مهم گروه تروریستی داعش را از نواحی مختلف شهر کابل دست‌گیر کرده‌اند

ریاست عمومی امنیت ملی امروز پنج‌شنبه (۳۰ثور) با نشر خبرنامه‌یی گفته که براساس اعترافات تروریست‌های بازداشت شده، این شبکۀ مهم تروریستی داعش در انجام و طرح‌ریزی ده‌ها حمله مرگ‌بار بمب‌گذاری انتحاری، آدم‌ربایی، حملات راکتی و قتل‌های هدفمند نقش داشتند.

در خبرنامه از اعضای این گروه به‌نام‌های شریف الله، عبدالواحد، محمد صابر، ایوب، عزیز رحیم، عبدالمتین و خدیجه یاد شده است که براثر تحقیقات امنیت ملی کابل، شریف الله، عبدالواحد و قاری صابر اعتراف کرده‌اند که تا اکنون در ۵۱حمله انفجاری، چهار انفجار به‌وسیله موترسایکل و بایسکل، یک‌ انفجار موتر بمب، سه انفجار ماین، دو پرتاب راکت و یک اختطاف دست داشته‌اند.

طبق معلومات ریاست عمومی امنیت ملی افراد دست‌گیر شده به ترور رهبران و علمای برجسته دینی در مناطق مختلف کشور و بمب‌گذاری در اماکن مذهبی و عمومی نیز اعتراف کرده‌اند.

بر اساس اعترافات عبدالواحد، از زمان فعالیتش در گروه داعش تا حال ۲۰خانه را در نواحی مختلف به شکل‌کرایی گرفته و از آن برای جابجایی تروریستان و ساخت‌وساز ماین‌ها استفاده نموده‌اند که در این پیوند تا حال ۵۰فرد انتحاری را نیز از شهر جلال‌آباد به کابل انتقال داده و در آن جای‌داده‌ بودند.

در خبرنامه تاکید شده که افراد بازداشت شده، با اسم‌های مستعار حنیف و هلال به ساختن ماین در خانه خالق قندهاری، یکی از همکاران نزدیک به داکتر نقیب که سابقه حزب اسلامی را داشته و بعداً به عضویت شبکه حقانی به سر گروپی تاج میر جواد درآمد؛ اعتراف می‌کنند. داکتر نقیب رهبری شبکه‌های داعش را در کابل سازمان‌دهی می‌کرد و در عملیات اخیر در حوزه هفدهم با یک‌تن انتحاری دیگر کشته شد.

همچنین براثر عملیات‌های انجام‌شده در ساحات نواحی ۱۵ و ۱۷ و ولسوالی بگرامی بر مراکز تروریستی گروه داعش؛ خالق قندهاری، صفی الله، امید و دو نفر مجهول‌الهویه دیگر نیز کشته شدند.

در خبرنامه آمده که عمده‌ترین حملات این افراد شامل حمله بر جنبش روشنایی، حمله انتحاری شش درک، حمله بر مفتی نعمان در ولسوالی شکر دره، حمله بر موتر حامل کارمندان حج و اوقاف، حمله بر وکلای معترض در چهارراهی زنبق، انفجار ماین در میان حمایت‌کنندگان جنبش تحفظ پشتون‌ها، حمله راکتی از ساحه پنج صد فامیلی و شهرک آریا بر سفارت امریکا، حمله‌بر مسجد امام زمان در تکیه خانه قلعه نجارا، اختطاف و قتل دو خانم خارجی در عقب لیسه حبیبیه، حمله‌بر زیارت گاه سخی در روز نوروز، حمله در ساحه سرک ۱۴وزیر محمد اکبر خان، حمله در سه‌راهی شش درک بالای خبرنگاران و حمله‌بر تکیه خانه قلعه فتح‌الله می‌شود.

همچنین در ادامه بیان شده که این افراد در حمله ‌بر پوهنتون مارشال محمد قسیم فهیم، حمله بر علما در دروازه ورودی خیمه لویه جرگه، حمله بر اعتراض‌کنندگان قوم شریف هزاره، انداخت هاوان بر ارگ ریاست جمهوری، حمله‌بر وزارت مخابرات، حمله بر مسجد الزهرا، حمله بر موتر خارجی در نزدیک چهارراهی مقاومت، حمله انتحاری بر قراول وزارت احیا و انکشاف دهات و حمله بر شفاخانه ۴۰۰ بستر اردوی ملی نیز دست داشته‌اند.

ریاست عمومی امنیت می‌گوید که تحقیقات از تروریستان دست‌گیر شده همچنان ادامه دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا