خبر

وزارت مهاجرین: شرایط برای بازگشت مهاجران مناسب نیست

راه مدنیت: نورالرحمن اخلاقی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که وضعیت فعلی کشور به‌دلیل ناامنی‌ها، برای بازگشت مهاجران افغان از کشورهای دیگر مناسب نیست و کشورهای میزبان مهاجران را بازگشت ندهند.

آقای اخلاقی این موضوع را در دیدار با رووف نازوو، معاون عملیاتی کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

آنها در این دیدار در رابطه به همکاری‌های ادارهٔ کمیساری عالی پناهندگان برای بهبود وضعیت مهاجران در کشورهای میزبان و بهبود وضعیت بیجاشده‌های داخلی بحث و تبادل نظر کرد.

آقای اخلاقی از آمادگی دولت افغانستان برای بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان خبر داد، اما گفت که کشورهای میزبان، مهاجران افغان را برگشت ندهند که محلات اصلی‌شان به دلیل ناامنی‌ها مناسب بازگشت و آماده پذیرایی از آنان نیست.

وی رعب‌افگنی و حملات تروریستی گروه طالبان را عامل اصلی مهاجرت و بیجاشدگی در افغانستان خواند.

همچنین وی با اشاره به افزایش شیوع ویروس کرونا در هند و پاکستان و متضرر شدن مهاجران افغان از این امر، خواهان توجه ویژه اداره پناهندگان سازمان ملل به وضعیت مهاجران افغان در پاکستان و هندوستان شد.

از سویی هم، آقای نازوو همکاری‌اش را در زمینه تطبیق طرح تثبیت و حمایت بیجاشده‌های داخلی، قانونمندسازی حضور مهاجران افغان در ایران و پاکستان و رسیدگی بشری به بیجاشدگان اعلام کرد.

معاون عملیاتی کمیسار عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاکید کرد:  «اوضاع افغانستان و رسیدگی به نیازمندان در محراق توجه ما قرار دارد. ما به حل مساله مهاجرت افغانستان در هماهنگی منطقه‌یی باورمند هستیم که در این زمینه تلاش وزارت امور مهاجرین قابل ستایش است.»

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا