خبر

چاپ ۳۹٠ملیون افغانی بانک‌نوک جدید

راه مدنیت: احمد رامین ایاز، سخنگوی ادارهٔ تدارکات ملی می‌گوید که بانک مرکزی به‌زودی ۳۹۰ ملیون افغانی پول جدید چاپ خواهد کرد.

آقای رامین ایاز گفت که قرارداد چاپ این بانکنوت‌های جدید با شرکت فرانسوی “ابیرتور فیشر” امضا شده است.

وی تصریح کرد: «پروژه چاپ ۳۹۰ملیون قطعه بانک‌نوت جدید افغانی که شامل ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ افغانیگی مربوط د افغانستان بانک می‌شود، در جلسۀ روز یکشنبه کمیسیون تدارکات ملی با یک شرکت فرانسه‌‌یی به ارزش ۱۵.۱۵ملیون دالر امریکایی منظور شد.»

به گفتهٔ وی، قرار است که پس از امضای تفاهم‌نامه، بانک‌نوت‌های جدید تا ۹ماه آینده چاپ و در دسترس بانک مرکزی قرار گیرد.

این در حالی‌ست که میلیاردها پول افغانی هر سال به دلیل فرسودگی سوزانده می‌شوند. استفادۀ بیش از حد از پول فیزیکی در دادوستدها و معاملات،‌ کم‌کیفیت بودن کاغذ پول افغانی و فرهنگ ضعیف نگهداری پول در میان شهروندان افغانستان از دلایل عمده فرسوده شدن پول افغانی خوانده می‌شود.

همچنین قبلا، سفارت پولند در هند اعلام کرده بود که اولین دسته از بانک‌نوت‌های جدید افغانستان را تحویل بانک مرکزی داده و دسته بعدی نیز تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی چاپ و تحویل داده خواهد شد.

طبق اعلام سفارت پولند در هند، طبق قراردادی که شرکت امنیتی چاپ پول پولند (PWPW) با افغانستان امضا کرده است، ۳۸۰ملیون بانک‌نوت (۱۰ افغانی، ۲۰ افغانی، ۵۰ افغانی و ۱۰۰ افغانی) چاپ می‌شود. این قرارداد در سال ۲۰۲۰ میلادی امضا شده است.

سفارت پولند در هند گفته که این بانک‌نوت‌ها با فن‌آوری مدرن و با پوشش ضد آلودگی تولید می‌شود که نسبت به بانک‌نوت‌های قبلی در برابر محلول‌های کیمیایی و آلودگی مقاوم است.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا