خبر

مشاور امنیت ملی امریکا: در کنار دولت و مردم افغانستان هستیم

راه مدنیت: قصر سفید اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا در صحبت با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور تاکید کرده که ایالات متحده حتی پس از خروج نیروهایش از افغانستان در کنار دولت و مردم آن کشور خواهد بود.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌‌یی گفته که آقای سالیوان در یک تماس تلیفونی با حمدالله محب بر لزوم تقویت همکاری‌های دوجانبه تاکید و بر مشاوره نزدیک تعهد کرده است.

در ادامه آمده که مشارو امنیت ملی امریکا در مورد برنامه‌های کمکی کشور برای نیروهای امنیتی و دفاعی و مردم افغانستان نیز توضیحات داده است.

همچنین مشاوران امنیت ملی دو کشور در مورد اهمیت همکاری دولت‌های افغانستان و ایالات متحده جهت حمایت از توافق سیاسی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان توافق کردند.

آقای سالیوان تاکید کرده که ایالات متحده برای دستیابی به صلح «پایدار و فراگیر» در کنار افغان‌ها خواهد ایستاد.

از سویی هم، دفتر شورای امنیت ملی کشور با نشر خبرنامه‌ییی گفته که مشاوران امنیت ملی دو کشور در مورد ادامه همکاری در زمینه‌های مبارزه با تروریزم و امنیت گفتگو کردند.

در خبرنامه آمده: «آقای سالیوان بر اهمیت کمک‌های توسعه‌‌یی، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همکاری در روند صلح تاکید کرد.»

این تماس تلیفونی و جزییات آن در حالی صورت می‌گیرد طالبان که قبلاً شرکت در نشست استانبول را رد کرده بودند، در حال حاضر برای اشتراک در این نشست شرط‌هایی گذاشته‌اند.

یک مسوول ارشد گروه طالبان گفته که نمایندگان این گروه در صورتی در نشست استانبول اشتراک می‌کنند که این نشست کوتاه باشد، آجندای آن شامل تصمیم‌گیری در مورد موضوعات مهم نباشد و حضور طالبان در آن به سطح پایین باشد.

همچنین روند خروج کامل نیروهای خارجی در افغانستان به تاریخ اول می سال روان آغاز شده و در حال حاضر بین ۱۶تا ۲۵درصد از نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

مقام‌های امریکایی همواره تاکید کرده‌اند که به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حتی پس از خروج نیز ادامه می‌دهند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا