خبر

جنگ و درگیری؛ هزاران خانواده از خانه‌های‌شان آواره شدند

راه مدنیت: دررووف مازا، معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که حالی روند‌ خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان ادامه دارد، جنگ و درگیری باعث بی‌جا شدن هزاران خانواده‌ها در این کشور شده است.

رووف مازا گفت که بر اساس گزارش‌ها‌، هزاران خانواده صرف در ولایت هلمند از مناطق‌شان کوچیده‌اند.

معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بعد از پایان سفر چهار روزه در افغانستان، از جامعۀ بین‌المللی و نهادهای حامی مهاجرین خواسته که با بی‌جاشده‌ها در این کشور کمک کند.

سیدمحمد رامین ابراهیمی، رییس امور مهاجرین هلمند، او از نهادهای کمک‌رسان می‌خواهد که در زمینۀ فراهم کردن کمک‌های عاجل اقدام کنند.

او افزود: «بسیاری از بی‌جا شده‌ها شکایت دارند و می‌گویند که به آنها باید عاجل رسیدگی شود. آنها در وضعیت بسیار بد قرار دارند. متاسفانه سیستم موسسات اجازه نمی‌دهد و بسیار تعداد اندک افراد روزانه سروی می‌شوند. بناء خواهش ما و بی‌جا شدگان این است که اکنون که نیاز دارند با آنها کمک شود. سه ماه بعد کمک را چی کنند، همین حال که ضرورت است و شب برای خوردن چیزی ندارند باید کمک صورت گیرد.»

از سویی هم، نورالرحمن اخلاقی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان با اشاره به مهاجرین افغان‌های مقیم خارج می‌گوید که وضعیت فعلی کشور به‌دلیل ناامنی‌ها، برای بازگشت مهاجران افغان از کشورهای دیگر مناسب نیست و کشورهای میزبان مهاجران را بازگشت ندهند.

وی رعب‌افگنی و حملات تروریستی گروه طالبان را عامل اصلی مهاجرت و بیجاشدگی در افغانستان خواند.

همچنین نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان می‌گوید که گروه طالبان در روزهای اخیر بر منازل مسکونی و غیرنظامیان در ولسوالی یفتل پایین این ولایت حمله نموده و به زور وارد خانه‌های مردم شده‌اند که بیش از ۵۰۰خانواده در این ولسوالی مجبور به ترک خانه‌های‌شان گردیده‌اند.

ادارۀ هماهنگی امور بشری ملل متحد (اوچا) همچنلن گفته که درگیری‌های شدید اخیر در لغمان، یازده هزار تا چهارده هزار تن را بی‌جا شده کرده است.

این اداره تاکید کرد که صد‌ها خانواده در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی و ولسوالی یفتل پایین ولایت بدخشان مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

معاون کمیشنری ملل متحد در امور پناهندگان گفته که این اداره از آغاز سال روان میلادی به این‌طرف با بیش از صد هزار خانوادۀ بیجا شده در افغانستان کمک کرده است.

به گفتۀ او نگرانی وجود دارد که جنگ امسال دیگر هم تشدید خواهد یافت و از این بیشتر ، مردم از مناطق خود بیجا خواهند شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا