خبر

چین: حل وفصل مساله افغانستان تنها از راه صلح و ثبات ممکن است

راه مدنیت: وانگ یو، سفیر جمهوری چین در کابل می‌گوید که کشورش معتقد است که حل و فصل سیاسی مسله افغانستان، تنها از راه صلح و ثبات ممکن است و چنین نیز از این روند حمایت می‌کند.

آقای یو این موضوع را در دیدار با سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح مطرح کرده است.

سفیر چین در کابل در تویتتر نوشته: «چین همیشه از اصل رهبری افغان‌ها و متعلق به افغان‌ها حمایت می‌کند. کشورش معتقد است که حل و فصل سیاسی مساله افغانستان تنها از راه صلح و ثبات ممکن است.»

همچنین وزارت دولت در امور صلح گفته که در این ملاقات راجع به آینده مذاکرات صلح در دوحه، پروسه صلح کشور و چگونگی تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی برای ختم خشونت‌های جاری در کشور و رسیدن به یک صلح عادلانه و پایدار در افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

وزیر دولت در امور صلح برقراری آتش‌بس و ختم خشونت‌های جاری در کشور را برای رسیدن به یک توافق صلح پایدار مهم خوانده و گفت که تلاش‌ها و همکاری‌های جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه به ویژه چین در این راستا از مؤثریت ویژه‌یی برخوردار است.

سفیر چین در حالی این موضوع را مطرح می‌کند که چندی قبل وزارت امور خارجهٔ کشور اعلام کرده بود که مساله حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به صورت جدی با چین مطرح شده و پاسخ آن کشور به این موضوع «بسیار مثبت» بوده است. اما این موضوع به معنی تغییر کلان «ژیوپولیتیک» در منطقه نیست.

وزارت امور خارجه در مورد «چند‌و‌چون» برنامه حمایت چین از نیروهای امنیتی افغانستان جزییات نداد، اما تاکید کرد که نهادهای امنیتی روی جزییات این برنامه کار می‌کنند.

همچنین محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه گفته که «صحبت‌های خوبی» با همتای چینی خود داشته است. به گفته او، اهداف مشترک افغانستان و چین در چند مورد قابل ملاحظه است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد که هدف اول و مشترک افغانستان و چین، تامین صلح در افغانستان، هدف دوم مبارزه با تروریزم، هدف سوم اتصال منطقه‌یی و رشد اقتصادی و هدف عاجل و اضطراری دو طرف مبارزه با کویید۱۹ است.

آقای اتمر می‌گوید که افغانستان همیشه با منطقه و چین در امر مبارزه با تروریزم همکاری داشته است و از تروریزم احساس خطر می‌کند. همکاری چین با افغانستان براساس منافعش صورت می‌گیرد و افغانستان نیز با این کشور روی منافع مشترک خود کار می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا