خبر

سازمان ملل: نگران کاهش بودجۀ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان هستیم

راه مدنیت: کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) اعلام کرد که مساعدت‎‌های جامعه جهانی برای افغانستان رو به کاهش بوده و کمک‌های بشردوستانه برای این کشور با کمبود بودجه مواجه است.

این کمیشنری امروز جمعه (۷جوزا) با نشر خبرنامه‌یی گفته: «مساعدت و بودجه برای افغانستان رو به کاهش بوده و کمک‌های بشردوستانه با بیشترین کمبود بودجه روبرو است. از ۱۲۳.۵ میلیون دالر درخواست مالی اداره پناهندگان سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۲۱، تنها ۲۴ درصد آن تامین شده است.»

در ادامه بر ادامه کمک‌های جامعه جهانی برای مردم افغانستان، به ویژه به بیجاشدگان داخلی و مهاجرین افغان تاکید شده است.

از سویی هم، رووف مازو، معاون عملیاتی کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در دیدار با مقام‌های افغان گفته: «افغانستان در برهه‌یی حساس و تاریخی قرار دارد، با تلاش‌های مداوم برای یافتن صلح، فعالیت‌های بشری و توسعه‌یی نیز باید به طور همزمان افزایش یابد.»

آقای مازو از تشدید خشونت‌ها که سبب افزایش بیجاشدگان داخلی در این کشور شده است، ابراز نگرانی کرده و اذعان کرده که از آغاز سال جاری میلادی تا اکنون، بیش از ۱۰۰هزار افغان از مناطق‌شان آواره شده‌اند.

همچنین کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان افزوده که در شش ماه اخیر، کمک‌‌های فوری بشر دوستانۀ را برای بیجاشدگان در سراسر این کشور رسانده و این روند نیز ادامه دارد.

این کمیشنری می‌افزاید که افغانستان در حال حاضر، حدود ۳۵میلیون نفر جمعیت دارد که آنان با چالش‌های ناامنی و اقتصادی روبرو هستند.

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان دو روز پیش گفته بود که صدها خانواده در ولایت لغمان به دلیل جنگ از مناطق‌شان آواره شده و به کمک‌های فوری نیاز دارند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا