خبر

سناتوران امریکایی خواستار تعیین سفیر ویژه برای حفظ حقوق زنان افغان شدند

راه مدنیت: شبکۀ تلویزیونی سی‌بی‌اس امریکا گفته که سه عضو مجلس سنای امریکا در نامه‌‌یی به رییس‌جمهور بایدن خواستار تعیین یک نماینده برای حفظ حقوق و دست‌آوردهای زنان افغانستان شده‌اند.

این سناتوران امریکایی گفته‌اند که نیاز است پس از تکمیل روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای حفظ دست‌آوردها و حقوق زنان افغان، یک نمایندۀ ویژه در این زمینه تعیین شوند تا بتواند از زنان افغانستان دفاع کند.

مازی سناتور هیرونو، سناتور جینی شاهین از اعضای حزب دموکرات و سوزن کولینز، سناتور جمهوری‌خواه از وضعیت موجود زنان افغانستان ابراز نگرانی کرده و از جو بایدن خواسته تا در زمینه دفاع از حقوق زنان یک نمانیدۀ خاص تعیین کند.

در این نامه آمده که نمایندۀ ویژه امریکا برای زنان افغانستان با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان در زمینۀ صلح مشترکا کار خواهد کرد.

این سناتوران در مجلس سنای امریکا در نامه‌شان به قصر سفید نوشته‌اند که این نماینده در سطح بین‌المللی باید از حفظ حقوق زنان افغانستان اطمینان دهد.

این در حالی‌ست که بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد در تلفات زنان در ربع اول سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۷در صد افزایش آمده است.

دیدبان حقوق‌ بشر نیز در گزارشی گفته که حکومت افغانستان و شرکای آن نتوانسته‌اند که در ارتباط به‌نقش زنان در روند صلح اطمینان دهند.

از سویی هم، شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر نیز روز گذشته در سخنرانی‌اش در مرکز انستیتوت تحقیقاتی نیولاینز گفته است که زنان افغانستان تلاش‌های‌شان در ارتباط به آتش‌بس و برقراری صلح در افغانستان را در سطح ملی و بین‌المللی افزایش داده‌اند.

او گفته که هدف از این تلاش‌های زنان نقش با مفهوم آن‌ها در روند صلح افغانستان است تا صدای آن‌ها در این زمینه شنیده شده و به تقاضای آن‌ها نیز پاسخ داده شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا