خبر

قریشی از اتمر خواست که به پاکستان سفر کند

راه مدنیت: منصور احمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان می‌گوید که شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ کشورش از محمدحنیف اتمر، همتای افغان خود را به اسلام‌آباد دعوت کرده است.

سفیر پاکستان در توییترش از دیدار با آقای اتمر خبر داد و گفت که پیام قریشی را مبنی بر این که از وزیر خارجهٔ افغانستان دعوت شده که به آن کشور سفر کند، رسانیده است.

وی در ادامه علاوه کرد که در این دیدار در مورد روند صلح نیز گفتگو کرده است.

تا اکنون وزارت خارجه در مورد این دعوت جزییات ارایه نکرده است.

از اتمر درحالی برای دیدن از پاکستان دعوت می‌شود که اخیرا روابط دو کشور به دنبال اظهارات حمدالله محب، شورای مشاور امنیت ملی، به تنش کشیده شده است.

آقای محب دو هفته پیش در جریان سفرش به ولایت ننگرهار از سیاست کشور پاکستان در قبال افغانستان انتقاد کرده و گفته بود که این «کشور هیچ عزت و افتخار ندارد.»

وی افزود که پاکستان در صدد گسترش مرزهای خود است و به همین دلیل از گروه طالبان استفاده می‌کند.

اما شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجهٔ پاکستان در واکنش به اظهارات حمدالله محب گفته است که افغانستان هم از اسلام‌آباد کمک می‌خواهد و هم آن کشور را متهم می‌کند.

او گفته اشرف‌غنی، رییس‌جمهوری تصمیم بگیرد که از پاکستان چه می‌خواهد؟

همچنین به تازگی دولت پاکستان اعلام کرده است که پس از این اسلام‌آباد هیچ‌گونه تعامل دوجانبه و تماس رسمی با حمدالله محب نخواهد داشت.

مشاور شورای امنیت ملی در واکنش به موضع پاکستان روز گذشته گفت: همکاران‌اش چیزی را که از قول کدام مسوول پاکستانی در مطبوعات دیده‌اند، در آن مورد به صورت رسمی چیزی به حکومت افغانستان گفته نشده است و همچنان از پاکستان توقع این نوع عمل غیر یپلماتیک نمی‌رود.

او بیان کرد: «قطع کردن رابطه پاکستان با ما چندان تاثیر ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطه خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطه‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کنند.»

آقای محب می‌گوید که اگر موضع پاکستان رسمیت پیدا کرد، از مراجع دیپلماتیک افغانستان دنبال خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا