خبر

بریتانیا از تسریع روند انتقال کارمندان افغان نیروهایش خبر داد

دولت بریتانیا می‌گوید: در حال اجرایی‌کردن طرحی است که بر اساس آن روند صدور مجوز اقامت و انتقال صدها کارمند افغان نیروهای بریتانیایی به این کشور تسریع می‌شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته که بر اساس طرح تسریع اعطای اقامت و کمک به شهروندان افغان که از اول اپریل به اجرا گذاشته شده، به وزارتخانه‌های دفاع، داخله و مسکن این کشور ماموریت داده‌ تا برای تسریع در انتقال و اقامت کارمندان محلی افغان و خانواده‌های‌شان اقدام کنند.

طرح خروج کارمندان افغان نیروهای بریتانیا، همزمان با آغاز خروج نیروهای خارجی به اجرا گذاشته شده و دولت آن کشور گفته‌ که این کار را به دلیل تغییر در وضعیت امنیتی افغانستان صورت می‌دهد.

این در حالی است که پیش از این، همکاران افغان نیروهای خارجی از امنیت‌شان پس از خروج این نیروها ابراز نگرانی کرده و خواستار انتقال‌ خود به بیرون از افغانستان شده‌بودند.

این طرح حدود سه هزار نفر از جمله کارمندان محلی ارتش بریتانیا در افغانستان و خانواده‌های‌شان را شامل می‌شود.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با استقبال از طرح تسریع اعطای اقامت به شهروندان افغان گفته‌ که در صورت عدم انتقال این افراد، ممکن است آن‌ها در معرض حملات انتقام‌جویانه طالبان قرار بگیرند.

والاس به بی‌بی‌سی گفته‌: «افغان‌هایی که برای بریتانیا کار کرده‌اند، از خودگذشتگی بزرگی کرده‌اند و حالا نوبت ماست که متقابلا عمل کنیم.»

در عین حال مقامات امریکایی و آلمان نیز از دولت‌هایشان خواستند که کارمندان افغان سربازان‌شان را به زودترین فرصت از افغانستان خارج کنند.

قرار است که ایالات متحده حدود ۱۸هزار کارمند و اعضای خانواده همکار نیروهایش را به امریکا منتقل کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا