خبر

اقدام سازمان گزارشگران بدون مرز برای پی‌گیری جنایت علیه خبرنگاران افغان

راه مدنیت: سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که برای بررسی و تحقیق جنایات علیه خبرنگاران در افغانستان، در دیوان کیفری بین‌المللی شکایت ثبت کرده است.

این نهاد امروز چهارشنبه (۱۲جوزا) در توییترش نوشته که روز گذشته با ارسال شکایت‌نامه‌یی به فاتو بنسودا، سارنوال دیوان کیفری بین‌المللی، خواهان تحقیق و بررسی درباره جنایات علیه خبرنگاران در جریان یک سال گذشته شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌افزاید که در سال گذشته میلادی ۱۱خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان کشته شده‌اند.

این سازمان با استناد به ماده ۱۵ اساس‌نامه دیوان کیفری بین‌المللی، اسناد کشته‌شدگان را برای تحقیق و بررسی اتهام جنایت جنگی به دادستان ارایه کرده است.

در ادامه آمده که در سال گذشته، سه کارمند زن تلویزیون خصوصی انعکاس در جلال آباد، بسم‌الله عادل ایماق در غور، الیاس داعی خبرنگار بخش رادیو آزادی در هلمند، ملاله میوند خبرنگار تلویزیون انعکاس و راننده‌اش در ننگرهار، رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار تلویزیون الجزیره و خبرگزاری اسوشتیدت‌پرس در غزنی، ضمیر امیری و شفیق‌الله ذبیح کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید کشته شده‌‌اند.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرد که در پهنهٔ جنگ مسلحانه، وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی و بیش‌تر شدن خشونت علیه جامعه مدنی، خبرنگاران و همکاران رسانه‌‌یی‌شان به گونه هدفمند کشته شده‌اند.

به گفتهٔ این نهاد، مبنی بر دلایل معتبر، گروه‌های مسلح و در صدر آن‌ها طالبان و برخی گروه‌های وابسته به آن‌ها بیش‌ترین مسوولیت این موج کشتار را بر عهده دارند.

براساس معلومات گزارشگران بدون مرز، از سال ۲۰۰۱ به این سو، بیش از ۱۰۰خبرنگار در افغانستان کشته‌ شده‌اند.از این میان ۱۶ تن آنان را خبرنگاران خارجی تشکیل می‌دهند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا