اداره محیط‌زیست: از منابع طبیعی درست استفاده کنید

راه مدنیت: ادارهٔ ملی حفاظت محیط‌زیست از شهروندان کشور خواسته که از زمین، آب، هوا و تمامی منابع طبیعی که امانتی نزد انسان‌ها است، به‌شکل درست استفاده کرده و در راستای نگهداری و پاسداری از آن‌ها توجه جدی صورت گیرد.

این اداره به مناسبت پنجم می/۱۵ جوزا، روز جهانی محیط‌زیست با نشر اعلامیه‌یی گفته که محیط‌زیست از گذشته‌ها برای انسان‌ها میراث باقی مانده و باید برای نسل‌های بعدی نیز درست و سالم به میراث گذاشته شود.

در ادامه تاکید شده که زمین، آب، هوا و دیگر منابع طبیعی برای استفاده‌ متعادل آفریده شده و باید از آن‌ها به‌شکل پایدار استفاده شود. همچنان موجودات زنده حیوانی و نباتی حلقه‌هایی از چرخه محیط‌زیستی هستند که نباید نابود شوند.

ادارهٔ ملی حفاظت محیط‌زیست در این اعلامیه افزوده که در حال حاضر، جهان با مشکلات زیاد محیط‌زیستی مواجه است و محیط‌زیست افغانستان نیز از این امر مستثنا نیست. در کنار جنگ و ناامنی، آلودگی هوا، آب و خاک، تغییر اقلیم، تخریب ساحات سبز و منابع طبیعی، صحراگرایی، آلودگی پلاستیک، آلودگی‌های صوتی و دیداری، انکشاف غیرپلانی شهرها و… از جدی‌ترین مشکلاتی است که محیط‌زیست افغانستان را با خطر مواجه کرده است.

در اعلامیه آمده که با طرح برنامه‌ها و پالیسی‌های جامع در تلاش مدیریت مشکلات محیط‌زیستی است، اما به تنهایی توانایی فایق‌آمدن به این همه چالش‌ها‌ی محیط‌زیستی را ندارد.

ادارهٔ ملی حفاظت محیط‌زیست تاکید دارد که باید تمامی ادارات ذی‌ربط دولتی، نهادهای ملی و بین‌المللی، سکتور خصوصی و تمام اقشار جامعه مکلفیت‌های قانونی‌شان را در این راستا انجام بدهند.

در بخشی از اعلامیه‌ آمده که یکی از عوامل اساسی تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی در افغانستان، پایین‌بودن سطح آگاهی مردم از موضوعات محیط‌زیستی و احترام‌نگذاشتن به ارزش‌های آنهاست.

اعلامیه می‌افزاید که به همین منظور، سازمان ملل متحد شعار امسال روز جهانی محیط‌زیست را «تلاش برای احیای ایکوسیستم» برگزیده و با همین شعار، از روز جهانی محیط‌زیست در بیشتر کشورهای جهان تجلیل می‌شود.

هدف تجلیل از روز جهانی محیط‌زیست، افزایش آگاهی مردم برای حفاظت محیط‌زیست و ترغیب مسوولان نهادهای حکومتی، نهادها و سکتور خصوصی برای مبارزه با تخریب محیط‌زیست، حفاظت از انواع حیات‌وحش و جلوگیری از کشتار و تجارت آنها گفته شده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • محیط زیست ما محیط زیست نیست!
    علی رغم ایجاد سازمانی به نام اداره محیط زیست، متأسفانه محیط زیست ما محیطی برای زیست نیست. این جا کمتر حقوق شهروندی رعایت می شود. انواع آلودگی وجود دارد. این سازمان به وظایفش من حیث دفاع از محیط زیست تا به حال خوب عمل نکرده است. درین سرزمین انواع آلودگی ها وجود دارد.
    از آلودگی زمین تا آلودگی هوا، از آلودگی محیط تا آلودی صوتی . کسی به داد کسی نه می رسد. فریاد گوش خراش بلندگو های دست فروشان گوش شهروندان را کرد کرده است. دود کبابی های رستوران های شهر فضای برای تنفس می گذارد. پیاده رو ها ملکیت دکاندان و دست فروشان شده و درختان آن ها همه خشک و زخمی اند. اما مسئولان محیط زیست از درون دفتر های مزین و آراسته ی خود طول و عرض شهر و کشور را اندازه گیری می کنند و برای سلامت مردم و محیط زیست نسخه می پیچند. امید در وضعیت تغییر بیاید.