خبر

نیویارک‌تایمز: امریکا در شرایط بحرانی گزینه حملات هوایی را بررسی می‌کند

روزنامه نیویارک‌تایمز ‌چاپ امریکا گزارش داده، در صورتی که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط قرار گیرد، ایالات متحده ممکن است از نیروهای افغان حمایت هوایی کند و این گزینه نیز زیر بررسی قرار دارد.

این روزنامه به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده‌ است.

این مقام‌ها اما گفته‌اند در شرایط فوق‌العاده بحرانی، مانند خطر سقوط یا محاصره پایتخت افغانستان، به طوری که جان شهروندان یا کارمندان سفارت امریکا و متحدان این کشور در خطر باشد، گزینه مداخله جنگنده‌ها یا حمله هواپیماهای بدون سرنشین نظامی امریکا، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این روزنامه گزارش داده: «امریکا کلیه پایگاه‌های هوایی در افغانستان را تا ماه آینده خالی خواهد کرد و هرگونه حمله هوایی به احتمال زیاد باید از پایگاه‌ها در خلیج فارس انجام شود.» در گزارش تاکید شده که ادامه چنین حملاتی در درازمدت سخت خواهد بود.

به نوشته نیویارک‌تایمز بحث‌ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی نیروهای افغان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترل کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

از سویی هم بسیاری ابراز نگرانی کرده‌اند که با خروج امریکا، دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور به سرعت مغلوب طالبان خواهند شد.

با آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از اول ماه می حملات طالبان به شدت افزایش یافته و طی روزهای اخیر چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف کشور به دست طالبان، سقوط کرده‌است.

وزارت دفاع ملی کشور اما می‌گوید از این ولسوالی‌ها «عقب‌نشینی تاکتیکی» کرده و به زودی عملیات بازپس‌گیری این مناطق شروع خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا